Andrzejki 2021. Kiedy wypadają? Jakie są popularne wróżby i zwyczaje?

Andrzejki to święto, które poprzedza obchodzony w Kościele katolickim adwent. To dzień, w którym zazwyczaj organizuje się huczne imprezy i wspólne zabawy polegające na wróżeniu. Przypominamy, jakie są popularne zwyczaje andrzejkowe i kiedy je obchodzimy.

Andrzejki są nieoficjalnym świętem, które w polskiej tradycji gości od wielu lat (co ciekawe, w Szkocji jest to święto narodowe). Pierwsze wzmianki na temat Andrzejek możemy znaleźć w literaturze z 1557 roku dzięki historykowi Marcinowi Bielskiemu. Dawniej święto było szczególnie wyczekiwane przez niezamężne panny. W tym dniu miały bowiem dowiedzieć się, co zaplanował dla nich los w kwestii życia miłosnego. 

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Andrzejki 2021. Kiedy wypada wieczór wróżb? Jak obchodzono je kiedyś?

Andrzejki każdego roku wypadają w tym samym terminie - w nocy z 29 na 30 listopada (w tym roku  to noc z poniedziałku na wtorek) w wigilię świętego Andrzeja tuż przed rozpoczęciem Adwentu w Kościele katolickim. 

Nie ulega wątpliwości, że Andrzejki niegdyś były bardzo ważnym i hucznie obchodzonym świętem. Przed domami palone były ogromne ogniska w celu odpędzenia złych duchów. Młode panny chowały pod poduszką męskie spodnie i modliły się do świętego Andrzeja, by ukazał im we śnie wizerunek ich przyszłego męża. Zdejmowały też lewy but z nogi i układały kolejne jeden za drugim w stronę wyjścia. Ta, której but jako pierwszy przekroczył próg, miała najszybciej wyjść za mąż

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Donald Tusk na warszawskiej manifestacji pod hasłem 'Ani jednej więcej'"Ani jednej więcej!". Politycy na Marszu dla Izy. "Oburzenie nas jednoczy"

Andrzejki 2021. Jakie są popularne wróżby andrzejkowe? 

Jedną z najpopularniejszych wróżb andrzejkowych jest lanie wosku. Wosk z zapalonej świeczki należy przelać przez dziurkę od klucza do naczynia z zimną wodą. Kiedy już wystygnie, wyciągamy go i sprawdzamy kształt - to właśnie on stanowi wróżbę. Przykładowe znaczenia wzorów: 

 • gwiazda - nadzieja;
 • anioł - szczęście;
 • klucz - życiowa szansa;
 • jajko - coś niespodziewanego;
 • gwóźdź - stabilizacja w życiu;
 • mrówka - dużo pracy;
 • serce - miłość;
 • but - podróż;
 • miecz - ciężki okres w życiu;
 • wilk - niezależność;
 • moneta - poprawa finansów
 • kołyska - dziecko. 

Kolejną znaną wróżbą jest obieranie jabłka tak, aby skórka była jak najdłuższa. Później obierek należy rzucić za plecy przez lewe ramię. Kształt, w który się ułoży, ma być pierwszą literą imienia przyszłego męża. 

pełnia księżyca (zdjęcie ilustracyjne)Pełnia w listopadzie 2021. Kiedy zobaczymy ?Bobrzy Księżyc??

Rzut monetą - do tej andrzejkowej wróżby potrzebne jest nam jedynie moneta i naczynie z wodą. Stajemy w wyznaczonym miejscu, myślimy życzenie. Następnie próbujemy trafić monetą do naczynia. Jeśli nam się uda - marzenie się spełni. 

Pisanie imion na kartkach - wycinamy kształt serca z kartki i wypisujemy na nim męskie imiona. Następnie odwracamy na drugą stronę i przekłuwamy kartkę igłą. Imię, które zostanie przekłute, to imię przyszłego męża. 

Więcej o: