Dzień Singla 2021. Kiedy wypada? Skąd wzięło się to święto?

Dzień Singla, czyli "antywalentynki" obchodzimy co roku dwukrotnie. Jego daty na świecie są różne. Zaskakujący jest fakt, że chińska wersja tego święta ma niewiele wspólnego z relacjami międzyludzkimi, a... z konsumpcjonizmem. Kiedy wypada i co oznacza Dzień Singla? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

Producenci i marki szykują się na największą wyprzedaż roku, czyli chiński Dzień Singla, który przypada 11 listopada. Co to oznacza? Tego dnia społeczność, zamiast na oferty matrymonialne, może liczyć na obniżki w sklepach. Od kilku lat święto cieszy się ogromnym powodzeniem. Jego skalę najlepiej obrazuje fakt, że w ciągu jednego dnia generuje ono sprzedaż, której osiągnięcie zajmuje Amazonowi cały miesiąc i to w okolicach Black Friday.

Więcej informacji ze świata i z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zdewastowany pomnik Józefa Piłsudskiego w KrakowieKraków. Zdewastowano pomnik Piłsudskiego. Policja szuka sprawców

Dzień Singla 2021. Skąd pomysł?

Idea Dnia Singla w Chinach narodziła się w latach 90. XX wieku. Święto wymyślili studenci, którzy chcieli w ten sposób celebrować brak partnera czy partnerki. Data została wybrana nieprzypadkowo. Cztery jedynki (11.11) doskonale symbolizują bycie singlem. W 2009 roku platforma e-commerce Alibaba podchwyciła ten pomysł, oferując zniżki dla osób samotnych, które chcą sprawić sobie prezent. Tym sposobem zniszczyła główny zamysł, a Dzień Singla oznacza teraz gigantyczne zakupowe szaleństwo. 

Dzień Singla - "antywalentynki" 

Dzień Singla ma nie jedną datę. "Antywalentynki" lub "Faustynki" obchodzone są 13 lutego m.in. w Wielkiej Brytanii lub 15 lutego we Włoszech. Za twórcę tego dnia uznaje się Trevora Mcwanda, który wymyślił okazję do celebrowania dla żartu. Mężczyzna miał problem ze znalezieniem miłości swojego życia, dlatego uznał, że promowane na całym świecie Święto Zakochanych jest dosyć niesprawiedliwe wobec tych, którzy wcale zakochani nie są.

19 proc. Polaków to single

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że obecnie 19 proc. polskiego społeczeństwa to single, ale tylko 7 na 10 samotnych Polaków uważa się za singli lub singielki. 43 proc. z nich żyje bez partnera lub partnerki co najmniej 5 lat, a co siódma osoba z tej grupy nigdy nie była w żadnym związku.

Do 2035 roku liczba singli w naszym kraju może wzrosnąć nawet o 25 proc. Szacuje się, że największą grupę wśród nich będą stanowiły osoby młode, do 25. roku życia oraz seniorzy, wśród których stale będzie przybywać wdów.

Black friday 2021Black Friday i Cyber Monday 2021. Kiedy wypadają święta zakupów i promocji?

Więcej o: