W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon. Warto jednak pamiętać, że używanie opon nieprzystosowanych do warunków atmosferycznych wiąże się z ryzykiem i może doprowadzić do wypadków. Zasada dotyczy zarówno modeli letnich używanych zimą, jak i tych zimowych zakładanych latem.
Więcej informacji ze świata i z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Eksperci twierdzą, że opony zimowe poprawiają bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura zacznie spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Przy tej temperaturze opony letnie stają się twarde, co ogranicza ich przyczepność i bezpieczeństwo jazdy. W przypadku opon zimowych nie ma ryzyka, że szybko będzie się ścierał ich bieżnik. Warto jednak wspomnieć, że zasada działa w dwie strony - na oponach letnich powinniśmy jeździć, kiedy temperatura powietrza na stałe się podniesie.
Zmiana jest niezbędna nie tylko sezonowo. Producenci zalecają, by stare opony wymieniać na nowe, gdy głębokość bieżnika dla opon letnich wyniesie 2-3 mm, a dla zimowych 4 mm. Już wtedy droga hamowania wyraźnie się wydłuża.
Mimo otwartych granic i bezproblemowego poruszania się po krajach Unii Europejskiej, przepisy w Europie są różne, dlatego przed podróżą warto je sprawdzić. Niezastosowanie się do nich często wiąże się z bardzo wysokimi mandatami. Wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa w:
Obowiązku nie ma w: Polsce, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Albanii, Grecji, Macedonii, Bułgarii, Danii i na Węgrzech.