Adwent 2021. Od kiedy do kiedy potrwa?Jakie jest jego znaczenie?

Adwent 2021, czyli czas celebrowany przez chrześcijan, przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Od kiedy do kiedy potrwa? Jakie są jego symbole? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Nie lubisz ozdabiać prezentów? Oto łatwe sposoby na pakowanie [Pracownia Bronka]

Słowo "Adwent" jest tłumaczeniem greckich słów: epifaneia i parusia. Co ciekawe w Rzymie termin oznaczał oficjalny przyjazd dygnitarza państwowego i objęcie urzędu. Natomiast w języku Kościoła chrześcijańskiego, coroczne przybywanie bóstwa do świątyni. Czas ten przypomina nam o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenie i przygotowuje do powtórnego przyjścia Jezusa. W tym okresie dominującym kolorem w liturgii jest kolor fioletowy, który symbolizuje pokutę. Dawniej przed rozpoczęciem mszy król podchodził do ołtarza ze świecą, którą stawiał w środku ołtarza. Dzisiaj symbolem naszej gotowości są cztery świece zapalane w kolejne tygodnie Adwentu.

Adwent 2021. Od kiedy do kiedy potrwa?

Adwent rozpoczyna się w niedzielę 28 listopada a kończy w Wigilię, piątek 24 grudnia. W tym okresie o świcie w kościołach katolickich są odprawiane msze tzw. roraty, ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. Adwent można podzielić na dwa okresy:

  • od początku adwentu do 16 grudnia - czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów;
  • od 17 grudnia do 24 grudnia - czas bezpośredniego przygotowania do Bożego Narodzenia.

Więcej informacji ze świata i kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Adwent 2021 - symbole

Adwent trwa od 23 do 28 dni. Obejmuje cztery kolejne niedziele.  Według Starego Testamentu, liczba nawiązuje do czterdziestodniowej wędrówki Izraelitów przez pustynię po ich wyprowadzeniu przez Mojżesza z niewoli egipskiej. 

Symbole adwentowe to m.in.:

  • wieniec adwentowy;
  • kalendarz adwentowy;
  • lampion adwentowy;
  • świeca roratnia.
Więcej o: