Bon turystyczny ważny również w kolejne wakacje. Rząd przyjął ustawę

Polski Bon Turystyczny będzie ważny także w kolejne wakacje. Rada Ministrów poinformowała, że podjęła decyzję, by wydłużyć jego ważność. Osoby, które nie skorzystały jeszcze ze świadczenia, nie muszą się spieszyć - mogą zaczekać do najbliższego lata.

Polski Bon Turystyczny to świadczenie w wysokości 500 zł przyznawane jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje kwota 1000 zł. Bon może zostać przeznaczony na wypoczynek w Polsce. Z informacji Ministerstwa Rozwoju i Turystyki wynika, że z programu skorzystało aż 7 mln dzieci, a bon na dziecko z niepełnosprawnością aktywowało 171 tys. rodzin. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Bon turystyczny będzie ważny również w wakacje w 2022 roku 

Zgodnie z pierwotnym założeniem bon miał być ważny do 31 marca 2022 roku. Rząd przyjął jednak projekt ustawy, który zakłada wydłużenie terminu ważności świadczenia. W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów ogłoszono, że "wakacyjne 500 plus" będzie ważne do 30 września 2022 roku. Oznacza to, że osoby, które nie wykorzystały jeszcze bonu, mogą zrobić to w kolejne wakacje.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Oddanie części autostrady A1 do użytkuŁatwiejszy przejazd A1. Oddano część z Radomska do Częstochowy [ZDJĘCIA, FILM]

Bon turystyczny. Jak z niego skorzystać? 

Bon turystyczny ma formę 16-cyfrowego kodu, który należy okazać w obiekcie, z którego usług skorzystamy. Kod można wygenerować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - wystarczy otworzyć zakładkę "Ogólny", wybrać opcję "Polski Bon Turystyczny" i kliknąć "Aktywuj Bon". Wówczas pojawi się wniosek o świadczenie, który należy wypełnić i wysłać do Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Co w przypadku, gdy nie widzimy zakładki "Polski Bon Turystyczny"? Wtedy konieczne jest upewnienie się, czy spełniamy wszystkie wymagania do otrzymania świadczenia. Jeśli dalsze próby skończą się fiaskiem, należy złożyć wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej o ustalenie praw do bonu. 16-cyfrowy kod zostanie przesłany na wskazany we wniosku numer telefonu lub adres mailowy. Podajemy go podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu. 

leki (zdjęcie ilustracyjne)Zwolnienia lekarskie. Zmiany w uprawnieniach kontroli przez ZUS

Bon turystyczny. Gdzie zrealizować? 

Podczas planowania urlopu z zamiarem wykorzystania bonu turystycznego koniecznie należy sprawdzić, czy planowane atrakcje znajdują się na liście podmiotów akceptujących tę formę płatności. Niektóre obiekty nie honorują bowiem bonu. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę internetową bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow, a następnie wpisać odpowiednie miasto i nazwę ośrodka. Pamiętajmy, że bon należy aktywować przed wyjazdem. 

Więcej o: