Zwolnienia lekarskie. Zmiany w uprawnieniach kontroli przez ZUS - na czym polegają?

W związku z nowymi uprawnieniami do pozyskiwania danych przez ZUS pojawiły się liczne kontrowersje. Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł prosić banki i operatorów sieci komórkowych o dane i lokalizację ich klientów? Odpowiadamy.

Nowe przepisy dotyczące uprawnień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych budzą w wielu wątpliwości. Niejasne pozostają kwestie dotyczące pozyskiwanych danych ani źródeł, z których ZUS może je czerpać. Wyjaśnienia tego tematu podjął się portal kadry.infor.pl.

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Kontrola zwolnienia lekarskiego. Czy ZUS może pozyskiwać dane z banku?

Nowe prawo, które ma m.in. pozwolić Zakładowi ubezpieczeń Społecznych na kontrolowanie pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim wzbudziło wiele kontrowersji. Pracownicy zastanawiają się czy ZUS będzie uzyskiwał od operatorów komórkowych danych dotyczących lokalizacji ich logowania lub pozyskiwał z karty płatniczej informacji o miejscu jej użycia. Głos w sprawie zabrała Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Więcej informacji na temat zasiłków znajdziesz na stronie Gazeta.pl

- Zapewniam, że nasi pracownicy nie będą odwiedzali sąsiadów naszych klientów po to żeby ich zapytać o to, co ktoś robi w czasie zwolnienia lekarskiego - mówi rzeczniczka.

Jak podaje portal kadry.infor przepisy wynikające z ustawy z 24 czerwca 2021 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw nie dają uprawnień Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o wystąpienie do banku oraz operatora o dane ich klientów.

Na czym polegają nowe uprawnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Przepisy ustawy wejdą w życie już 1 stycznia 2022 roku. Na czym polegają wobec tego uprawnienia ZUS? Jak tłumaczy Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, dane będą mogły być pozyskane "w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków" ich wymiarów czy wypłat od ubezpieczonych i płatników składek.

- Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy ktoś jest zatrudniony u dwóch pracodawców i przebywa na zwolnieniu lekarskim. W tej sytuacji ZUS będzie mógł uzyskać informacje, czy ubezpieczony wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy - tłumaczy Kowalska-Matis.

Więcej o: