Kiedy na kontach pojawi się dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tak zwana czternasta emerytura? Część osób już je otrzymała, co z resztą?
Co miesiąc ZUS wypłaca emerytury w kilku transzach - świadczenia wpływają na konta 1, 5, 6, 10, 15 lub 25 dnia miesiąca. W przypadku "czternastek" dodatkowa kwota pojawia się wraz ze standardową emeryturą. W tym miesiącu, ze względu na przypadający 1 listopada dzień Wszystkich Świętych, pierwsze świadczenia emeryci otrzymali jednak wcześniej.
Wypłata pierwszych w tym roku 14. emerytur rozpoczęła się 29 października. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska przekazała, że na dzień 2 listopada ZUS wypłacił już prawie 870 tysięcy "czternastek" na łączną kwotę ponad miliarda złotych. Przypomniała także, że czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku, by ją otrzymać.
Więcej na temat emerytur przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Gertruda Uścińska wyjaśniła, iż łączny koszt wypłaty czternastych emerytur wyniesie ponad 11 miliardów złotych. - To dodatkowe świadczenie otrzyma w sumie ponad dziewięć milionów osób, w tym prawie osiem milionów w pełnej wysokości - zaznaczyła prezes ZUS.
Czternasta emerytura przysługuje osobom, które na 31 października bieżącego roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.
Pełną kwotę, czyli 1250,88 złotych brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie niższa o 100 złotych.