Andrzejki są obchodzone każdego roku tego samego dnia, czyli z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Obecnie zwyczaj przyjął nieco inną formę niż kiedyś, gdy był skupiony przede wszystkim na wróżbach dotyczących spraw matrymonialnych.
Pierwsze wspomnienie o Andrzejkach w literaturze pochodzi już z 1557 roku. Niegdyś święto obchodzone było przede wszystkim w celach matrymonialnych przez niezamężne dziewczęta. Wróżby opierały się na znalezieniu wymarzonego kandydata do zamążpójścia. Męskim odpowiednikiem Andrzejek były z kolei Katarzynki obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada.
Lata wstecz, Andrzejki w Polsce obchodzono naprawdę hucznie. Wokół domów rozpalano ogniska, wierząc że odpędzą one złe duchy. Młode, niezamężne kobiety pościły również w czasie święta i kierowały swoje modlitwy do świętego Andrzeja, aby we śnie ukazał im się ich przyszły wybranek. W tym samym celu, dziewczyny umieszczały czasem pod poduszką również męskie spodnie
Więcej o Andrzejkach przeczytasz na Gazeta.pl.
Pochodzenie zwyczaju wróżenia w Andrzejki nie jest pewne. Niektórzy naukowcy wskazują na tradycje starogermańskie, inni z kolei wiążą Andrzejki z okresem starożytnej Grecji. Warto jednak wspomnieć, że kilka wieków temu, andrzejkowe wróżby traktowano z dużą powagą, wierząc w siłę uzyskanych w ten dzień przepowiedni.
Obecnie Andrzejki obchodzą kobiety i mężczyźni niezależnie od wieku i stanu cywilnego. Do tego stanowią jedną z popularniejszych okazji uczczenia zbliżającego się adwentu. O propozycjach andrzejkowych wróżb pisaliśmy więcej w artykule "Andrzejki 2021. Kiedy wypadają? Historia święta i propozycje wróżb".