Kiedy wypadają Andrzejki - wieczór wróżb? Jaka jest historia tego zwyczaju?

Andrzejki poprzedzają obchodzony w Kościele chrześcijańskim adwent. Są dniem, w którym wiele osób organizuje wspólne zabawy polegające na wróżeniu. Kiedy wypadają?

Andrzejki są obchodzone każdego roku tego samego dnia, czyli z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Obecnie zwyczaj przyjął nieco inną formę niż kiedyś, gdy był skupiony przede wszystkim na wróżbach dotyczących spraw matrymonialnych.

Zobacz wideo Alarm dla klimatu! Specjalne wydanie Zielonego Poranka Gazeta.pl

Jak kiedyś w Polsce obchodzono Andrzejki?

Pierwsze wspomnienie o Andrzejkach w literaturze pochodzi już z 1557 roku. Niegdyś święto obchodzone było przede wszystkim w celach matrymonialnych przez niezamężne dziewczęta. Wróżby opierały się na znalezieniu wymarzonego kandydata do zamążpójścia. Męskim odpowiednikiem Andrzejek były z kolei Katarzynki obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada.

andrzejkiAndrzejki - co zadecydowało o ich popularności?

Lata wstecz, Andrzejki w Polsce obchodzono naprawdę hucznie. Wokół domów rozpalano ogniska, wierząc że odpędzą one złe duchy. Młode, niezamężne kobiety pościły również w czasie święta i kierowały swoje modlitwy do świętego Andrzeja, aby we śnie ukazał im się ich przyszły wybranek. W tym samym celu, dziewczyny umieszczały czasem pod poduszką również męskie spodnie

Więcej o Andrzejkach przeczytasz na Gazeta.pl

Andrzejkowe wróżby kiedyś i dziś

Pochodzenie zwyczaju wróżenia w Andrzejki nie jest pewne. Niektórzy naukowcy wskazują na tradycje starogermańskie, inni z kolei wiążą Andrzejki z okresem starożytnej Grecji. Warto jednak wspomnieć, że kilka wieków temu, andrzejkowe wróżby traktowano z dużą powagą, wierząc w siłę uzyskanych w ten dzień przepowiedni.

Gigantyczne dynie z Istoku na PodlasiuDynia gigant z podlasia. Z 605-kilogramowej "Barbary" zupy nie będzie

Obecnie Andrzejki obchodzą kobiety i mężczyźni niezależnie od wieku i stanu cywilnego. Do tego stanowią jedną z popularniejszych okazji uczczenia zbliżającego się adwentu. O propozycjach andrzejkowych wróżb pisaliśmy więcej w artykule "Andrzejki 2021. Kiedy wypadają? Historia święta i propozycje wróżb".

Więcej o: