2 listopada obchodzimy Zaduszki. Co to za święto?

2 listopada dochodzimy Dzień Zaduszny zwany również Zaduszkami. Tego dnia wierni modlą się i wspominają wszystkich bliskich, którzy odeszli.

Ojciec profesor Jacek Salij powiedział, że Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny pomagają nam porządkować nasz stosunek do zmarłych."Pierwszego dnia czcimy tych, którzy już oglądają Boga twarzą w twarz, drugi dzień jest inny. Dziś modlimy się za tych, którzy są w czyśćcu, by Bóg okazał im swoje miłosierdzie, by mogli być cali i bez reszty dla Boga" - powiedział.

Zobacz wideo Cholewińska-Szymańska o zamknięciu cmentarzy: Tam, gdzie jest dużo zachorowań, powinny być zamknięte

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zaduszki. Co to za święto? 

Zaduszki nazywane także Dniem Zadusznym, Świętem Zmarłych to właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, jest to obchód liturgiczny poświęcony zmarłym w kościele katolickim, przypadający 2 listopada. Tego dnia wierni modlą się o dusze zmarłych przebywających w czyśćcu. W Dzień Zadusznych obchodzi się również ludowe uroczystości m.in. dziady.

Dzień Zadusznych. Historia  

Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 opat z Cluny we Francji święty Odylon. Na dzień modlitw za dusze zmarłych - stąd nazwa "Zaduszki" - wyznaczył pierwszy dzień po uroczystości Wszystkich Świętych.

W XIII wieku tradycja ta rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim. Początkowo we Francji, Anglii, Niemczech i Włoszech, później w innych krajach. W Polsce Dzień Zaduszny obchodzono w XII stuleciu, a z końcem XV tradycja była już znana w całym kraju.

W 1915 roku papież Benedykt XV, na prośbę opata benedyktynów, zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł sprawować trzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża.

Istnienie czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku. W XVI wieku podczas sesji Soboru Trydenckiego ogłoszono z kolei dekret, że duszom w nim przebywającym można pomagać "zanosząc prośby przed tron Boży".

Więcej o: