Adwent 2021. Kiedy się zaczyna? Ile trwa? Jakie zwyczaje są z nim związane?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zanim jednak nadejdą, w Kościele obchodzony będzie adwent. Kiedy wypada w 2021 roku? Jakie zwyczaje są z nim związane?

Adwent to czas w Kościołach chrześcijańskich, który upamiętnia oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. To również okres przed Bożym Narodzeniem, który obejmuje cztery poprzedzające je niedziele. Przyjęło się, że liczba ta nawiązuje do czterdziestodniowej wędrówki Izraelitów przez pustynię po tym, jak Mojżesz wyprowadził ich z niewoli egipskiej. Adwent trwa od 23 do 28 dni, a jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "adventus", oznaczającego "przyjście".

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Adwent, z punktu widzenia liturgii Kościoła katolickiego, można podzielić na dwa okresy:

  • od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
  • od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).

Adwent. Kiedy przypada w 2021 roku? Jakie zwyczaje są z nim związane?

Do najbardziej znanych symboli adwentu należą: wieniec adwentowy, kalendarz adwentowy, lampion adwentowy, a także świeca roratnia. Wieniec plecie się z iglastych gałązek i wkomponowuje w niego cztery świece. Każda z nich ma swoje znaczenie: pierwsza - symbolizuje proroków, którzy zapowiedzieli narodzenie Mesjasza; druga - przypomina o miejscu, w którym urodził się Jezus; trzecia - to pamiątka pasterzy, którzy jako pierwsi zobaczyli nowonarodzonego Jezusa; czwarta zaś - symbolizuje aniołów, którzy objawili się pasterzom w Betlejem.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Kalendarz adwentowy to zwyczaj lubiany zwłaszcza przez dzieci. W jego 24 ponumerowanych okienkach ukryte są drobne upominki czy słodycze. Lampion natomiast przygotowuje się na msze roratnie, które w okresie adwentu odbywają się o świcie w kościołach. Ma formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Symbolizuje przypowieść Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. W trakcie rorat, nabożeństw ku czci Maryi Panny, zapalane są także świece roratnie, zwane roratkami.

W tym roku adwent rozpocznie się w niedzielę 28 listopada, a zakończy w piątek 24 grudnia, czyli jak co roku, w Wigilię świąt Bożego Narodzenia.

Więcej o: