Adwent 2021 - od kiedy do kiedy? Co upamiętnia ten okres?

Jeszcze jesienią rozpocznie się adwent 2021. Od kiedy do kiedy potrwa? Jakie są symbole adwentowe? Przypominamy.

Adwent to okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa celebrowany przez wyznawców Kościołów chrześcijańskich. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, a w pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny. W tym okresie dominującym kolorem w liturgii jest kolor fioletowy, który symbolizuje pokutę.

Zobacz wideo Choinki brownie. Świąteczny słodki przysmak

Adwent 2021. Od kiedy do kiedy trwa? Jakie są jego symbole?

Kiedy wypada adwent w 2021 roku? Rozpoczyna się on w niedzielę 28 listopadam a kończy w piątek 24 grudnia. W okresie adwentu w kościołach katolickich są odprawiane msze zwane roratami. Nabożeństwa te odprawiane są o świcie, ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. Adwent, z punktu widzenia liturgii Kościoła katolickiego, można podzielić na dwa okresy:

  • od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
  • od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie główniej Gazeta.pl

&Dzien Wszystkich Swietych w Bydgoszczy2 listopada wolne od pracy i szkoły? Czy sklepy będą czynne w Zaduszki?

Adwent trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele. Przyjmuje się, że liczba ta nawiązuje do czterdziestodniowej wędrówki Izraelitów przez pustynię po ich wyprowadzeniu przez Mojżesza z niewoli egipskiej. Historię tę można znaleźć w Starym Testamencie. 

Symbole adwentowe to m.in:

  • wieniec adwentowy,
  • kalendarz adwentowy,
  • lampion adwentowy,
  • świeca roratnia.

Zdjęcie ilustracyjneZmiana opon 2021. Kiedy zmienić opony na zimowe?

Więcej o: