2 listopada wolne od pracy i szkoły? Czy sklepy będą czynne w Zaduszki?

1 listopada w Polsce wiele osób obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, to również dzień, w którym zdecydowana większość sklepów jest nieczynna. Następnego dnia miejsce ma Święto Zmarłych. Czy w związku z tym 2 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy?

2 listopada w Kościele rzymskokatolickim obchodzone jest Święto Zmarłych czyli tzw. Zaduszki. Dzień ten jednak nie jest wolny od pracy ani szkoły. To również dzień, w którym sklepy będą otwarte. 

Zobacz wideo Został ci kawałek dyni? Oto, jak najlepiej go przechować

Listopad - dni ustawowo wolne od pracy

W listopadzie wypadają dwa dni ustawowo wolne od pracy i jest nimi - 1 listopada (uroczystość Wszystkich Świętych) oraz 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości). W te dni większość sklepów będzie nieczynna. Zamknięte mogą być również niektóre restauracje, punkty świadczące usługi np. salony fryzjerskie czy kosmetyczne, a także banki.

Gigantyczne dynie z Istoku na PodlasiuDynia gigant z podlasia. Z 605-kilogramowej "Barbary" zupy nie będzie

2 listopada z kolei jest dniem pracującym. Wiele osób może mylić dzień Wszystkich Świętych ze Świętem Zmarłych- są to jednak dwa osobne święta i w pierwsze z nich uczniowie oraz pracownicy mają wolne, w drugie natomiast już nie.

Więcej wiadomości o dniach wolnych od pracy przeczytasz na stronie Gazeta.pl

2 listopada - Dzień Zaduszny. Co to za święto?

Pełna nazwa Dnia Zadusznego to "Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych". Święto znane jest również pod nazwą "Zaduszki" czy "Święto Zmarłych". Wypada zawsze 2 listopada i obchodzone jest głównie przez wiernych Kościoła rzymskokatolickiego.

znicz, zdjęcie ilustracyjneZnicze na dzień Wszystkich Świętych. Jakie wkłady i materiały wybrać?

Dzień Zaduszny w Kościele obowiązuje od XIII wieku. Jest momentem, w którym wierzący wspominają i modlą się za dusze zmarłych - zwłaszcza te pokutujące w czyśćcu.

Obrzędowość związana z Dniem Zadusznym genezę ma najprawdopodobniej jeszcze przedchrześcijańską. Wówczas grupy ludów, takie jak Słowianie zachodni czy Celtowie obchodzili uroczystości na cześć zmarłym. Uważa się również, że zwyczaje związane z obchodzeniem Święta Zmarłych nawiązują do pogańskich obrzędów pogrzebowych.

Więcej o: