Święto Niepodległości 2021. Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy i nauki?

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone corocznie 11 listopada, to najważniejsze państwowe święto w Polsce. W tym dniu upamiętniamy odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Czy zwalnia nas z obowiązku pójścia do pracy i szkoły? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

11 listopada w 1918 roku został podpisany rozejm w Compiegne, który oficjalnie zakończył I wojnę światową i ostatecznie potwierdził porażkę Niemiec. Dzień wcześniej w Warszawie pojawił się Józef Piłsudski, który kilka tygodni później został mianowany na urząd Naczelnika Państwa i kierował odbudową kraju. Podzielona przez trzy mocarstwa - Austrię, Prusy, Rosję - Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. 

Po II wojnie władze komunistyczne uwzględniały Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które było obchodzone 22 lipca. Do poprzedniej daty wróciliśmy po zmianach systemowych z 1989 roku. Od tego czasu główne uroczystości odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Biorą w nich udział najwyżsi urzędnicy państwowi na czele z Prezydentem Rzeczpospolitej Polski. 

Więcej informacji ze świata i kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w WarszawieRekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

11 listopada ustawowo dniem wolnym od pracy i szkoły

Święto Niepodległości oznaczone jest w kalendarzu czerwoną kartą, co oznacza, że to dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych. W czwartek 11 zamknięte będą wszystkie urzędy, placówki pocztowe, galerie handlowe, supermarkety czy punkty usługowo-handlowe.

Jak czytamy w ustawie z dnia 15 lutego 1989 roku o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości:

Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość stanowi się, co następuje:art. 1. Dzień 11 listopada jest uroczystym Narodowym Świętem niepodległości;art. 2. Dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy;art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

wróżby andrzejkowe zdjęcie ilustracyjneAndrzejki 2021. Kiedy wypadają? Historia święta i propozycje wróżb

Więcej o: