Program wprowadzono w 2018 r., a jego pełna nazwa brzmi "Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu".
Terminy stosowania nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych płynnych:
Terminy stosowania nawozów naturalnych stałych:
Wspomniane załączniki nr 2 i 3 znajdują się na końcu rozporządzenia o programie azotanowym. Dokument dostępny jest tutaj.
Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Powyższe terminy nie dotyczą gruntów ornych, na których jesienią zakładane są uprawy po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach. W tym wypadku dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha. Co ważne, trzeba szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.
Odstępstwem są także grunty orne, na których ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe nie można było dokonać zbiorów lub nawożenia. Mowa przede wszystkim o nadmiernym uwilgotnieniu gleby i suszy. Wówczas końcowym terminem jest 30 listopada.