Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy w Święto Niepodległości są otwarte sklepy?

Narodowe Święto Niepodległości przypada w tym roku w czwartek. Czy dzień ten jest wolny od pracy i szkoły? A co ze sklepami? Czy 11 listopada zrobimy zakupy?
Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w dzień Narodowego Święta Niepodległości musi iść do pracy lub szkoły. A co ze sklepami? Czy 11 listopada zrobimy zakupy? Wyjaśniamy.

Parada stanowiła element obchodów, których celem było uhonorowanie żołnierzy niemieckich pełniących w przeszłości służbę w AfganistanieMarsz żołnierzy z pochodniami przed Reichstagiem. Polski MSZ reaguje [ZDJĘCIA]

Święto Niepodległości. Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy?

11 listopada przypada w tym roku w czwartek i jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Co za tym idzie, tego dnia zamknięte są także takie obiekty, jak galerie handlowe, supermarkety czy punktu handlowo-usługowe - o zakupy warto zadbać więc wcześniej, tak, by niczego nam nie zabrakło. Wolne mają również uczniowie - w dzień Święta Niepodległości w szkołach nie odbywają się żadne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wanda Traczyk-Stawska na uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Pani 'Pączek' stoi na czele komitetu opieki nad tą nekropoliąWanda Traczyk-Stawska o Marszu Niepodległości. "W tej formie jest niedopuszczalny"

11 listopada - co to za święto?

11 listopada obchodzimy w Polsce święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku - po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto to zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, a przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Obchody Święta Niepodległości odbywają się z udziałem władz państwowych na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Z tej okazji co roku odbywa się jednak także wiele dodatkowych wydarzeń - wykładów, inscenizacji historycznych, parad czy koncertów. Od 2009 roku organizowany jest spektakl pt. "Koncert niepodległości". W tym roku odbędzie się on w formie zdalnej. 

Więcej o: