Emerytury stażowe - od kiedy wejdą w życie? Sejm zajmie się projektem

Kiedy w życie wejdą emerytury stażowe? Pod koniec września "Solidarność" złożyła w Sejmie obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych. Czy możemy się spodziewać, że uda się je wprowadzić w przyszłym roku?

- Podejmujemy obywatelską inicjatywę ustawodawczą, by Polacy po latach ciężkiej pracy połączonej z płaceniem składek emerytalnych mogli skorzystać z emerytur stażowych. Ważne jest to, że przepisy o emeryturach stażowych dotyczyć będą wszystkich obecnie pracujących, w tym rolników i dzisiejszą młodzież, dopiero wkraczającą na rynek pracy - mówił przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności" Marek Bogusz, zachęcając do składania podpisów pod projektem. Do końca września zebrano ich 235 tysięcy. Projekt złożono w Sejmie 30 września. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury stażowe. Kto będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę? 

Zgodnie z projektem przygotowanym przez "Solidarność" na wcześniejszą emeryturę mogłyby przejść osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., (czyli osoby objęte nowym systemem emerytalnym) które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Do wypłacania co najmniej emerytury minimalnej trzeba będzie mieć również uzbierany kapitał. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

California StormsUSA. Bomba cyklonowa w Kalifornii. Fala zniszczeń i brak prądu [ZDJĘCIA]

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. Sejm rozpoczął procedurę 

- Podsumowaliśmy akcję zbierania podpisów pod projektem obywatelskim dotyczącym emerytur stażowych, mam informację z Sejmu, że pierwsze 100 tys. zostało podliczone, czyli te formalności zostały dokonane. Przed nami druga procedura, dotycząca przedstawienia projektu w Sejmie - informował 14 października przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda

Projekt "Solidarność" został skierowany do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych 18 października w celu wydania opinii dotyczącej zgodności z prawem Unii Europejskiej. Z kolei 20 października trafił on do konsultacji do organizacji, które reprezentują pracodawców oraz pracowników. Co dalej? Kolejny etap to pierwsze czytanie w Sejmie. 

ZUS (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury bez podatku. Wyliczenia na 2022 rok [TABELA]

Kiedy zostaną wprowadzone emerytury stażowe? 

Pierwsze czytanie projektu w Sejmie musi odbyć się w ciągu najbliższych trzech miesięcy, ponieważ zostały spełnione wszystkie wymagania formalne. Projekty obywatelskie rzadko jednak zdobywają aprobatę rządu i z reguły są odrzucane już po pierwszym czytaniu, a projekt "Solidarności" od początku nie zdobywa zbyt dużej aprobaty rządzących. Z drugiej strony emerytura stażowa to jedna z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy, choć do tej pory z jego strony nie padła żadna konkretna propozycja w tej sprawie. 

Więcej o: