Czy 1 i 2 listopada to dni wolne od pracy? Czy dzieci idą do szkoły?

Wielkimi krokami zbliżają się Wszystkich Świętych i Zaduszki. Czy 1 i 2 listopada to dni wolne od pracy? Czy dzieci idą w te dni do szkoły? Przypominamy, co mówi na ten temat polskie prawodawstwo.

Wszystkich Świętych 2021. Czy to dzień ustawowo wolny?

1 listopada (poniedziałek) obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. To święto kościelne, w trakcie którego odwiedzamy groby zmarłych, aby zapalić znicze i położyć na nich kwiaty. Dzień ten jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia nie zrobimy zakupów, a dzieci i młodzież nie idą do szkoły. 

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Zaduszki 2021. Czy 2 listopada to dzień wolny od pracy i nauki?

2 listopada (wtorek) to tzw. Dzień Zaduszny, nazywany także Zaduszkami. Podobnie jak 1 listopada, jest to dzień, w którym wiele osób odwiedza mogiły bliskich. Dzień ten jednak nie jest ustawowo wolnym od pracy. Wszyscy, którzy nie wezmą na ten dzień urlopu, pracują normalnie. Otwarte są także punkty handlowe i usługowe, a w szkołach odbywają się zwykłe zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, chyba że dana placówka postanowi inaczej. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dni wolne od pracy. W listopadzie można zorganizować sobie długi weekend

Listopad jest miesiącem, w którym obchodzimy jeszcze jedno święto - Narodowe Święto Niepodległości. Ma ono swoje stałe miejsce w kalendarzu - co roku świętujemy je 11 listopada, upamiętniając w ten sposób odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Podobnie jak dzień Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku wypada ono w czwartek, co daje okazję do zorganizowania sobie długiego weekendu. Wystarczy wziąć jeden dzień wolnego - w piątek 12 listopada - aby przez cztery dni odpoczywać od zawodowych obowiązków. 

Więcej o: