Najniższa emerytura 2021 netto. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Najniższa emerytura 2021. Komu przysługuje najniższe świadczenie? Ile pieniędzy emeryci dostają na rękę? Odpowiadamy.

W ubiegłym roku emeryturę minimalną pobierało 230 tys. osób, a świadczenie poniżej poziomu emerytury minimalnej przysługiwało blisko 310 tys. osób. Najniższa wypłacana przez ZUS emerytura wynosi w 2021 roku wynosi trzy grosze!

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Najniższa emerytura 2021 - ile wynosi "na rękę"?

W 2021 roku minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto. To oznacza, że seniorzy pobierający minimalną emeryturę otrzymują 1066,66 zł "na rękę". Emerytura jest co roku waloryzowana - w stosunku do 2020 roku, seniorzy otrzymują o 55,88 zł więcej. Rząd przedstawił jednak projekt, w którym ustalił, że waloryzacja emerytur wyniesie 4 proc. Oznacza to, że emerytura minimalna znów zostanie podniesiona o około 50 zł.

Gigantyczne dynie z Istoku na PodlasiuDynia gigant z podlasia. Z 605-kilogramowej "Barbary" zupy nie będzie

Najniższa emerytura 2021. Kto otrzyma emeryturę minimalną?

Wysokość świadczenia emerytalnego wyliczana jest na podstawie kapitału zgromadzonego na indywidualnym koncie w ZUS. Im większe składki odprowadzał emeryt, tym większy kapitał, a w następnie wyższe świadczenie emerytalne.

Najniższych emerytur mogą spodziewać się osoby, które pracowały na umowach zlecenie i umowach o dzieło, ponieważ od tego rodzaju umów składki nie są odprowadzane, a jeśli już są odprowadzane - to są to bardzo niskie kwoty. Z tego właśnie powodu niektórzy seniorzy otrzymują świadczenia niższe niż ustalone 1250,88 zł brutto.

Pieniądze, ZUSEmerytura bez podatku 2022 - nie wszystkim przyniesie zysk [TABELA]

Niektórzy mogą liczyć na podwyższenie świadczenia do poziomu emerytury minimalnej. Trzeba jednak spełnić jeden warunek. Świadczeniobiorca musi mieć przepracowaną odpowiednią liczbę lat. Staż pracy uprawniający do podwyższenia świadczenia wynosi 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Tylko wtedy ZUS podniesie emeryturę do progu emerytury minimalnej.

Więcej o: