Znicze są symbolem pamięci o zmarłych. Każdego roku w uroczystość Wszystkich Świętych, zdobią cmentarze, które dzięki nim nocą są widoczne już z daleka. Poza tradycyjnym zniczem, możemy wybrać również te, które będą bardziej nam odpowiadały pod względem estetyki czy wpływu na środowisko.
Jeżeli zazwyczaj decydowaliśmy się na kupno tradycyjnego znicza, ponieważ nie zdawaliśmy sobie sprawy, że wybór jest znacznie szerszy, warto zapoznać się z innymi rodzajami zniczy dostępnymi w Polsce.
Popularne rodzaje zniczy:
Znicze szklane należą do najpopularniejszych i dostaniemy je niemalże w każdym sklepie ze zniczami, w marketach, a także bez problemu kupimy je przy stoiskach obok cmentarzy. Ich zaletą jest materiał, który pozwala na dobrą widoczność płomienia. W przypadku tego rodzaju, mamy do wyboru bardzo wiele kształtów (owalne, kwadratowe, w kształcie choinki czy serca) i kolorów. Do tego typu znicza możemy wybrać pokrywkę metalową lub plastikową. Ta pierwsza szybciej się nagrzewa i może wystąpić problem wówczas, gdy będziemy chcieli ją zdjąć. Ta druga z kolei, ma gorszy wpływ na środowisko i zdarza się, że przy dużym płomieniu plastik zacznie się po prostu topić. Największą zaletą tego znicza jest duży wybór modeli, a także szeroki przedział cenowy - znajdziemy takie od kilku do kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych.
Drugim rodzajem są znicze ceramiczne i gliniane. Nie są nowym wynalazkiem, używane były już lata wstecz, jednak ponowną popularność zyskały zwłaszcza w ostatnim czasie - ze względu na ekologię i możliwość wielokrotnego wykorzystania. Wyglądem przypominają niewielką glinianą miseczkę. W naczyniu znajduje się wosk, który po wypaleniu można uzupełnić. Nie posiadają przeważnie żadnego nakrycia - dlatego knot musi być naprawdę gruby, aby nie zdmuchnął go wiatr. Są bardzo efektowne, a ich wnętrze można wypełnić różnymi rodzajami wosku, np. pszczelim czy sojowym. Ich największą zaletą jest wpływ na środowisko.
Więcej na temat zniczy przeczytasz na stronie Gazeta.pl.
Znicze witrażowe są niezwykle efektowne. Wykonuje się je przeważnie z niewielkich elementów szkła i wyglądem przypominają mozaikę. Każde szkiełko mieni się w różnym kolorze, co z pewnością odróżnia je od innych typów zniczy. Nie należą niestety do najtańszych, dlatego na grobach możemy zobaczyć je stosunkowo rzadko.
Ostatnim rodzajem są znicze elektryczne lub te ze sztucznym wkładem. Wykonane są z plastiku i nie generują prawdziwego płomienia. Wybierane są najczęściej ze względu na długi czas "palenia" - w tym przypadku, może być to nawet kilka miesięcy. Możemy dostać je w różnych kształtach np. krzyża lub wyglądające jak wkłady do zniczy czy po prostu niewielkie świeczki, które umieścimy np. w szklanym zniczu. Pozwalają na uzyskanie efektu ognia poprzez migotanie. Ich największą zaletą jest długa żywotność, natomiast wadą jest wpływ na środowisko - zwłaszcza ze względu na baterie, które po zużyciu nie każdy pamięta, aby włożyć do odpowiedniego pojemnika na odpady.