Znicze na dzień Wszystkich Świętych. Jakie wkłady i materiały wybrać?

Znicze poza wyglądem, różnią się od siebie również sposobem wykonania, materiałem, a także wkładem. Najpopularniejszym zniczem w Polsce jest z pewnością ten szklany z metalowym wiekiem i parafinowym wkładem. Poza nim są jednak do wyboru również inne, bardziej ekologiczne lub te np. ze sztucznym płomieniem. Jakie są rodzaje zniczy?

Znicze są symbolem pamięci o zmarłych. Każdego roku w uroczystość Wszystkich Świętych, zdobią cmentarze, które dzięki nim nocą są widoczne już z daleka. Poza tradycyjnym zniczem, możemy wybrać również te, które będą bardziej nam odpowiadały pod względem estetyki czy wpływu na środowisko.

Jakie są rodzaje zniczy? Czym wyróżniają się znicze szklane i ceramiczne?

Jeżeli zazwyczaj decydowaliśmy się na kupno tradycyjnego znicza, ponieważ nie zdawaliśmy sobie sprawy, że wybór jest znacznie szerszy, warto zapoznać się z innymi rodzajami zniczy dostępnymi w Polsce.

Popularne rodzaje zniczy:

  • szklane,
  • ceramiczne i gliniane,
  • witrażowe,
  • elektryczne.

Znicze szklane należą do najpopularniejszych i dostaniemy je niemalże w każdym sklepie ze zniczami, w marketach, a także bez problemu kupimy je przy stoiskach obok cmentarzy. Ich zaletą jest materiał, który pozwala na dobrą widoczność płomienia. W przypadku tego rodzaju, mamy do wyboru bardzo wiele kształtów (owalne, kwadratowe, w kształcie choinki czy serca) i kolorów. Do tego typu znicza możemy wybrać pokrywkę metalową lub plastikową. Ta pierwsza szybciej się nagrzewa i może wystąpić problem wówczas, gdy będziemy chcieli ją zdjąć. Ta druga z kolei, ma gorszy wpływ na środowisko i zdarza się, że przy dużym płomieniu plastik zacznie się po prostu topić. Największą zaletą tego znicza jest duży wybór modeli, a także szeroki przedział cenowy - znajdziemy takie od kilku do kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych.

Redyk w miejscowości Obidza w Beskidzie Sądeckim, 10 października 2021 roku.Jesienny redyk w górach. Setki owiec schodzą z hal [GALERIA]

Drugim rodzajem są znicze ceramiczne i gliniane. Nie są nowym wynalazkiem, używane były już lata wstecz, jednak ponowną popularność zyskały zwłaszcza w ostatnim czasie - ze względu na ekologię i możliwość wielokrotnego wykorzystania. Wyglądem przypominają niewielką glinianą miseczkę. W naczyniu znajduje się wosk, który po wypaleniu można uzupełnić. Nie posiadają przeważnie żadnego nakrycia - dlatego knot musi być naprawdę gruby, aby nie zdmuchnął go wiatr. Są bardzo efektowne, a ich wnętrze można wypełnić różnymi rodzajami wosku, np. pszczelim czy sojowym. Ich największą zaletą jest wpływ na środowisko.

Więcej na temat zniczy przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Znicze witrażowe i elektryczne - w jakich przypadkach się sprawdzą?

Znicze witrażowe są niezwykle efektowne. Wykonuje się je przeważnie z niewielkich elementów szkła i wyglądem przypominają mozaikę. Każde szkiełko mieni się w różnym kolorze, co z pewnością odróżnia je od innych typów zniczy. Nie należą niestety do najtańszych, dlatego na grobach możemy zobaczyć je stosunkowo rzadko.

Wszystkich Świętych (zdjęcie ilustracyjne)Cmentarze będą otwarte 1 listopada? Jednoznaczna odpowiedź Niedzielskiego

Ostatnim rodzajem są znicze elektryczne lub te ze sztucznym wkładem. Wykonane są z plastiku i nie generują prawdziwego płomienia. Wybierane są najczęściej ze względu na długi czas "palenia" - w tym przypadku, może być to nawet kilka miesięcy. Możemy dostać je w różnych kształtach np. krzyża lub wyglądające jak wkłady do zniczy czy po prostu niewielkie świeczki, które umieścimy np. w szklanym zniczu. Pozwalają na uzyskanie efektu ognia poprzez migotanie. Ich największą zaletą jest długa żywotność, natomiast wadą jest wpływ na środowisko - zwłaszcza ze względu na baterie, które po zużyciu nie każdy pamięta, aby włożyć do odpowiedniego pojemnika na odpady.

Więcej o: