Wymiana opon w Polsce formalnie nie jest obowiązkowa. I choć temat ustanowienia takiego obowiązku co roku powraca w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem drogowym, do tej pory żadne regulacje nie powstały. Po co właściwie zmieniamy opony? Wymiana w dużym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze poprzez zapewnienie odpowiedniej przyczepności. Niektórzy kierowcy korzystają z opon całorocznych, wciąż istnieje jednak duża grupa, która regularnie decyduje się na sezonową wymianę ogumienia.
Jak rozpoznać, że to już dobry czas na wymianę opon? Najprostszym rozwiązaniem będzie obserwacja temperatury powietrza. Jeśli w ciągu dnia spada do ok. 7 stopni Celsjusza, opony letnie stają się twarde, a to ogranicza ich trakcję i znacznie obniża bezpieczeństwo jazdy - szczególnie, gdy o poranku przywita nas przymrozek. W przypadku opon zimowych bieżnik nie ściera się tak szybko przy temperaturze ok. 7 stopni.
Z zaleceń producentów wynika, że stare opony należy wymienić na nowe, gdy głębokość bieżnika dla opon letnich wynosi 2-3 mm, dla zimowych natomiast jest to 4 mm. Poniżej tych poziomów droga hamowania ulega znacznemu wydłużeniu.
Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jeśli mamy zamiar wybrać się zimą poza granice Polski, warto wcześniej sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym kraju, W niektórych z nich wymiana opon jest konieczna, a podróż w letnim ogumieniu może nas kosztować mandat. Wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa w:
Gdzie nie ma konieczności wymiany opon? Takiego obowiązku nie ma w: Polsce, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Albanii, Grecji, Macedonii, Bułgarii, Danii i na Węgrzech.