Wszystkich Świętych. Czy cmentarze są otwarte? Zalecenia Ministerstwa Zdrowia na 1 listopada

Wszystkich Świętych 2021. Czy cmentarze są otwarte? Jakie obostrzenia obowiązują w dniu Wszystkich Świętych? Przedstawiamy zalecenia na 1 listopada.
Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Mimo że w ubiegłym roku rząd zapewniał, że cmentarze nie zostaną zamknięte na czas Wszystkich Świętych, ostatecznie z dnia na dzień zadecydowano inaczej. A jak jest w tym roku? Czy cmentarze są otwarte?

Gigantyczne dynie z Istoku na PodlasiuDynia gigant z podlasia. Z 605-kilogramowej "Barbary" zupy nie będzie

Wszystkich Świętych 2021. Czy cmentarze są dziś otwarte?

Minister zdrowia Adam Niedzielski już od jakiegoś czasu zapewniał, że w tym roku "cmentarze na pewno będą otwarte". Podkreślał, że rząd zdaje sobie sprawę z dynamiki sytuacji i żadne "drastyczne kroki" nie zostaną podjęte, nawet jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie ulegała pogorszeniu. Resort dotrzymał słowa i faktycznie nie zakazał otwierania cmentarzy nawet w regionach z dużą liczbą zakażeń. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Cmentarze 1 listopada - zalecenia Ministerstwa Zdrowia. Lekarka apeluje o stosowanie się do zaleceń

- Pamiętajmy, że mamy epidemię; pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie zakażeniem w dużych skupiskach ludzi jest większe. Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej. Tam, gdzie kontakt z innymi ludźmi jest bardzo bliski, zakładajmy maseczkę. Chrońmy zdrowie, bo nie mamy nic cenniejszego w życiu - mówił w niedzielę 31 października minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Adam NiedzielskiNiedzielski apeluje: Nośmy maseczki na cmentarzach, gdy jest tłoczno

Specjalistka chorób zakaźnych z warszawskiego szpitala MSWiA Agnieszka Szarowska w rozmowie z Jedynką Polskiego Radia wypowiedziała się jakiś czas temu na temat zaleceń związanych z 1 listopada. Jak powiedziała, podczas wizyt na cmentarzach powinniśmy unikać tłumów i przestrzegać restrykcji sanitarnych. Warto jednak rozważyć odłożenie wizyty na cmentarzu na kilka dni. 

Ekspertka podkreśliła także, że nawet osoby w pełni zaszczepione mogą być źródłem zakażeń, więc ważne jest zachowywanie dystansu, zasłanianie ust i nosa maseczką czy dezynfekcja rąk

- Decydujmy się raczej na unikanie tłumów, unikanie zatłoczonych autobusów, zatłoczonych innych środków komunikacji miejskiej. Utrzymajmy dystans, dezynfekujmy ręce i nośmy maseczki. To się sprawdza, to gwarantuje nam bezpieczeństwo - powiedziała. 

Więcej o: