Czy 2 listopada sklepy będą otwarte? Czy Zaduszki 2021 to dzień wolny od pracy?

Czy Zaduszki 2021 to dzień wolny od pracy i szkoły? Czy tego dnia zrobimy zakupy w sklepach? A co z cmentarzami we Wszystkich Świętych? Odpowiadamy.

1 i 2 listopada w Kościele katolickim obchodzone są uroczystości Wszystkich Świętych oraz Święto Zmarłych, nazywane Zaduszkami. W te dwa dni ludzie w całej Polsce gromadzą się na cmentarzach, by wspominać bliskich zmarłych.

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Zaduszki 2021. Czy 2 listopada nie pójdziemy do pracy i szkoły?        

Wszystkich Świętych to święto, które przypada 1 listopada i jest dniem ustawowo wolnym od pracy oraz zajęć szkolnych. W 2021 roku dzień ten przypada na poniedziałek, więc wiele osób zastanawia się, czy Zaduszki, które przypadają 2 listopada, to również dzień wolny od nauki i pracy. Niestety, 2 listopada nie jest dniem wolnym. W szkole lekcje odbywają się według planu, a osoby, które wcześniej nie zaplanowały urlopu, muszą iść do pracy.

A co z zakupami? 1 listopada sklepy będą zamknięte, ale 2 listopada mogą się ponownie otworzyć. 

Wszystkich Świętych 2021. Czy cmentarze będą otwarte?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapytany o to, czy w obliczu czwartej fali COVID-19 w tegoroczny dzień Wszystkich Świętych cmentarze pozostaną otwarte, zwrócił uwagę, że rząd bierze pod uwagę „wiele aspektów".

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

- Ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję - to była sytuacja ekstraordynaryjna. W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie, z dnia na dzień, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni - zapewnił minister zdrowia podczas konferencji w Szczecinie.

- W zależności od tego, jak będzie regionalnie wyglądało tempo wzrostu zakażeń, będą podejmowane decyzje [...] zwiększające dostępność łóżek covidowych - dodał szef resortu. - Nasze zabezpieczenie organizacyjne, ale też zdrowotne - mówię o zaszczepieniu - wydaje się elementem, który nie uzasadnia podejmowania takich drastycznych decyzji - wyjaśnił.

Więcej o: