Zaduszki. Czy 2 listopada to dzień wolny od szkoły i pracy?

2 listopada w Kościele Katolickim to Święto Zmarłych nazywane Zaduszkami. Każdego roku z tej okazji wybieramy się na cmentarze, by odwiedzić mogiły zmarłych i wspominać bliskie nam osoby. Czy w związku z uroczystością 2 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły? Odpowiadamy.

Uroczystość Wszystkich Świętych przypadająca niezmiennie 1 listopada, to - jak wiemy - dzień ustawowo wolny zarówno od pracy, jak i zajęć szkolnych. W tym roku ten dzień wypada w poniedziałek. Co z 2 listopada? Czy to również dzień wolny? 

Zobacz wideo Adam Woronowicz wymiata z monologiem o jajkach. W serialach jak "The Office" to obsada jest kluczowa

Zaduszki. Czy to dzień wolny od pracy? 

W związku z tym, że 1 listopada (Wszystkich Świętych) to dzień wolny od zajęć oraz pracy, wiele osób ma wątpliwości w związku z tym, czy 2 listopada również jest takim dniem. Zwłaszcza że tego dnia także wypada uroczystość kościelna - Święto Zmarłych, nazywane też Zaduszkami

Mimo to 2 listopada nie jest dniem wolnych od szkoły oraz pracy. Oznacza to, że tego dnia otwarte będą wszystkie supermarkety, galerie handlowe, sklepy, urzędy czy inne punkty usługowo-handlowe, dzieci i młodzież pójdą do szkoły, a dorośli do pracy (chyba że zdążyli wziąć sobie urlop na ten dzień). 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zaduszki. Co to za święto? 

Zaduszki, Dzień Zaduszny, Święto Zmarłych, a właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - to obrzęd liturgiczny, który każdego roku przypada dokładnie 2 listopada (w tym roku jest to wtorek). W Kościele katolickim dzień ten ma przypominać nam o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. 

Więcej o: