Ile można dorobić do emerytury lub renty? Od września niższe limity

Ile można dorobić do emerytury lub renty? Osoby, które pobierają świadczenie z ZUS, mogą podejmować dodatkową aktywność zawodową, jednak muszą pamiętać, aby nie przekroczyć określonych w przepisach limitów. W przeciwnym wypadku ZUS może obniżyć emeryturę lub rentę albo całkowicie zawiesić wypłatę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni) oraz renciści pobierający świadczenie z tytułu niezdolności do pracy mogą dorabiać, ale muszą pamiętać o obowiązujących limitach przychodu. Ważne jest także sprawdzanie co kwartał obowiązujących progów. 1 września zmieniły się po raz kolejny. 

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Ile można dorobić do emerytury i renty, aby nie stracić świadczenia ZUS?

Emeryci i renciści mogą dorobić 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Limity zmieniane są co kwartał. W poprzednim kwartale (czyli od 1 czerwca do 31 sierpnia 2021) do emerytury lub renty można było dorobić 3977,10 zł brutto. Od 1 września limit się zmniejszył. Teraz świadczeniobiorcy mogą zarobić nie więcej niż 3853,20 zł brutto. Jeśli zarobek przekroczy pierwszy próg, emerytura lub renta zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia.

Przepisy w Polsce przewidują maksymalną kwotę zmniejszenia świadczenia. Ustalana jest ona raz do roku dla poszczególnych świadczeń. Od 1 marca 2021 roku wynosi ona: 

  • 646,67 zł - emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 485,04 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 549,71 zł - renta rodzinna dla jednej osoby.

Bez ograniczeń mogą zarabiać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny.

Ile można dorobić do emerytury lub renty? W niektórych wypadkach ZUS zawiesi wypłatę świadczenia

Jeśli emeryt lub rencista zarobi więcej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesi wypłatę emerytury lub renty. Od 1 września jest to kwota 7155,90 zł brutto. 

Inaczej jest w przypadku rent socjalnych. Jeśli dodatkowy przychód przekroczy już pierwszy próg, czyli kwotę 3853,20 zł, to od razu nastąpi zawieszenie wypłaty renty socjalnej na dany miesiąc.

Więcej o: