Niedziele handlowe 2021. Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?

Niedziele handlowe 2021. Od początku ubiegłego roku tylko w niektóre niedziele w roku możemy zrobić zakupy. Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?

Od 2018 roku wprowadzano stopniowo zakaz handlu w niedzielę. Z roku na rok zaostrzano przepisy i teraz zakupy możemy robić tylko w niektóre niedziele w roku. Oczywiście tylko w teorii, bowiem praktyka wygląda zupełnie inaczej. 

Zobacz wideo Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora?

Black fridayKiedy jest black friday 2021? Wielkie promocje w sklepach już wkrótce

Niedziele handlowe 2021. Które niedziele w tym roku są handlowe? 

Na 2021 rok zaplanowano jedynie siedem niedziel handlowych. Ich terminy są związane z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach. W tym roku zostały jedynie dwie niedziele handlowe:

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia. 

Jednak niedziele niehandlowe to już od jakiegoś czasu wyłącznie teoria. I choć spora część sklepów pozostaje zamknięta - sklepy RTV i AGD, czy sklepy odzieżowe - to jednak dyskonty spożywcze znalazły sposób na obejście zakazu. Teraz m.in. w Lidlu, Biedronce, Carrefourze, czy Żabce zrobimy zakupy nawet w niedziele. 

Jak najlepiej zaplanować sobie urlop w 2022 roku? (kalendarz - zdjęcie ilustracyjne)Dni wolne od pracy w 2022 roku. Jak najlepiej zaplanować sobie urlop?

Niedziele handlowe 2021. Ustawa zaostrzająca zakaz podpisana przez prezydenta

Fortel "na placówkę pocztową" dał dyskontom furtkę do otwarcia sklepów w niedziele niehandlowe. Właściciele nie nacieszyli się jednak tą opcją zbyt długo. W poniedziałek 18 października Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Celem nowelizacji jest uniemożliwienie sklepom obchodzenia zakazu, wykorzystując status placówki pocztowej. Według nowych przepisów otwarte będą mogły być tylko sklepy świadczące usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki. Dla wielu niewielkich sklepów to pułap nieosiągalny.

Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia - czyli 1 lutego 2022 roku. 

Właściciele sklepów dalej mają możliwość otwierania swoich sklepów w niedziele niehandlowe, jeśli sami staną za ladą lub skorzystają z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci, rodzeństwa. Te osoby nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Więcej o: