Miałeś kontakt z zakażonym COVID-19? Sprawdź, czy osoba zaszczepiona podlega kwarantannie

Szczepienie a kwarantanna. Trwająca pandemia koronawirusa wciąż utrudnia normalne funkcjonowanie. Styczność z osobą zakażoną COVID-19 może popsuć nam plany niekiedy nawet na 20 dni. Czy każdy, kto miał kontakt z osobą zakażoną, musi odbyć kwarantannę? Czy osoba zaszczepiona podlega kwarantannie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rośnie liczba zakażonych COVID-19. Czwarta fala przybiera w Polsce na sile i znowu coraz częściej będziemy mieli styczność z osobami zakażonymi. Kwarantanna jest jednym ze sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. Sanepid nakłada obowiązek kwarantanny na osoby, które miały kontakt z zakażonymi. Czy jednak każdy podlega kwarantannie? 

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Waldemar Kraska podał wytyczne do wprowadzenia obostrzeń

Szczepienie a kwarantanna. Kto podlega kwarantannie? 

Osoby niezaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną zostają skierowane na obowiązkową kwarantannę. Kiedy jeden z domowników ma nałożoną kwarantannę, to czy pozostali także muszą ją odbyć? Nie, jeśli nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Zgodnie z obowiązującym prawem, osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. Są to np.:

  • członkowie rodziny zamieszkujący z osobą, która została skierowana na kwarantannę ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną/chorą;
  • rodzice zamieszkujący z dzieckiem poddanym kwarantannie, ze względu na wystąpienie wirusa w szkole.

Wszystkich Świętych (zdjęcie ilustracyjne)Cmentarze będą otwarte 1 listopada? Jednoznaczna odpowiedź Niedzielskiego

Szczepienie a kwarantanna. Czy osoba zaszczepiona podlega kwarantannie?

A co w przypadku, jeśli jesteśmy zaszczepieni, ale mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub mieszkamy z osobą zakażoną? Czy musimy wtedy odbyć kwarantannę?

Z rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w sposób jednoznaczny wynika, że obowiązku kwarantanny nie stosuje się do osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Nawet jeśli mieszkamy z osobą zakażoną, sanepid nie może skierować nas na kwarantannę. 

Więcej o: