Pełnia Bobrzego Księżyca w listopadzie 2021. Kiedy dokładnie przypada?

W jakim dniu przypada listopadowa pełnia Księżyca? Skąd wziął się bóbr w jej nazwie? Dlaczego warto obserwować niebo w tym miesiącu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Najbliższa pełnia Księżyca rozpocznie się 19 listopada o godz. 9:59. Tego dnia naturalny satelita Ziemi znajdzie się w odległości 404 574 km od naszej planety.

Magiczny kwiat paprociChabior, Głowacki i Breszka zabiorą widzów do świata słowiańskich mitów [ZDJĘCIA]

Pełnia Bobrzego Księżyca. Skąd wzięła się ta nazwa?

Każda pełnia Księżyca ma swoją wyjątkową nazwę. W przypadku listopadowej mówimy o Pełni Bobrzego Księżyca. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego. Jedni badacze uważają, że wzięła się od rdzennych mieszkańców Ameryki, zastawiających w tym miesiącu pułapki na bobry, zdaniem innych - nazwa wywodzi się od zwiększonej aktywności bobrów budujących zimowe zapory. Listopadowa pełnia zwana jest też Szronową Pełnią - tłumaczy magazyn "National Geographic".

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Black Friday 2021. Kiedy odbędzie się święto wielkich promocji i wyprzedaży? (zdjęcie ilustracyjne)Black Friday 2021. Już niedługo sklepy opanują szalone promocje. Kiedy?

Spektakle na listopadowym niebie. Już wkrótce będziemy obserwować rój leonidów

19 listopada nastąpi również częściowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko nie będzie widoczne z Polski. Warto jednak obserwować nocne niebo w tym miesiącu, bo między 10 a 23 listopada pokaże się rój spadających gwiazd - leonidów. Meteory te są pozostałością po komecie 55P/Tempel-Tuttle, którą odkryto na przełomie lat 1865-1866. Co ciekawe, to najszybszy znany rój meteorów - skalne odłamki osiągają w atmosferze prędkość do 72 km/h. "W przeszłości rój tworzył wyjątkowo spektakularne deszcze. W 1833 roku w Ameryce Północnej zanotowano w ciągu godziny prawie 26700 meteorów na godzinę, a kilkadziesiąt lat później - w roku 1966 - aktywność roju oszacowano na 140 tys." - czytamy na astrofan.pl.

wróżby andrzejkowe zdjęcie ilustracyjneAndrzejki 2021. Kiedy wypadają? Historia święta i propozycje wróżb

Więcej o: