Emerytura rzadziej niż co miesiąc? Rząd szykuje reformę

ZUS wraz z resortem rodziny przygotowują kolejną reformę. Comiesięczne wypłaty groszowych emerytur kosztują państwo zbyt dużo i rząd chce szukać oszczędności. Co to oznacza dla seniorów? Padła propozycja, aby część świadczeń wypłacana była rzadziej niż co miesiąc.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W tym roku emerytura minimalna wynosi 1250,88 zł brutto, jednak wielu emerytów otrzymuje świadczenie poniżej tego poziomu. Z roku na rok liczba tzw. groszowych emerytur rośnie. W 2014 roku  emeryturę niższą od najniższej dostawało mniej niż 100 tys. osób, teraz otrzymuje ją ponad 300 tys. emerytów. Koszt wyliczenia i wypłaty niskich świadczeń często przekracza ich wartość, właśnie dlatego rząd szuka oszczędności. 

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Emerytura co miesiąc nie dla każdego? Rząd szuka oszczędności

Najniższe świadczenie emerytalne wypłacane w tym roku wynosi 2 grosze. Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", jednostkowy koszt obsługi decyzji w pionie świadczeń emerytalno-rentowych wyniósł 216,19 zł (przy wzięciu pod uwagę czynnika pracochłonności obsługi). Do tego trzeba doliczyć koszty comiesięcznego dostarczania emerytury. To oznacza, że obsługa niskiej emerytury jest znacznie droższa niż jej wartość. To skłania rząd do zmian zasad wypłaty emerytur. 

Pieniądze, ZUSEmerytura bez podatku 2022 - nie wszystkim przyniesie zysk [TABELA]

Rada Dialogu Społecznego rozpoczęła prace nad rozwiązaniem tego problemu. Rozmowy dotyczą zmiany zasad wypłaty groszowych emerytur. Rada jest zdania, że należy określić, przy jakiej wysokości emerytury mają być przelewane co miesiąc, a przy jakiej raz w roku lub rzadziej - wskazuje Sebastian Koćwin wiceprzewodniczący OPZZ

Emerytura raz do roku. Kto otrzyma świadczenie rzadziej niż raz w miesiącu? 

Jak informuje "Fakt", związkowcy z OPZZ proponują, by kobiety, których emerytura będzie wynosić 117 zł miesięcznie i mniej, a mężczyzn 141 zł i mniej, otrzymywali świadczenia raz w roku.

- Wtedy ich wypłata za cały rok oscylowałaby w wysokości emerytury minimalnej i ich wysyłka nie byłaby już dla ZUS takim obciążeniem - przekonywał w rozmowie z "Faktem" Bogdan Grzybowski z OPZZ.

Wyższe świadczenia miałyby być wypłacane bez zmian - co miesiąc. 

Podatki (zdjęcie ilustracyjne)Rewolucja w podatkach 2022. W kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy

Zwrot wpłaconych składek. Jeśli nie przepracujesz co najmniej pięciu lat, ZUS zwróci zebrany kapitał

Pojawiła się także propozycja, że prawo do wypłaty emerytury przysługiwać będzie tylko po wypracowaniu odpowiedniego stażu - 5, 10 lub 15 lat. Co z osobami, które nie przepracują np. wymaganych pięciu lat? Prawdopodobnie nie będą dostawać emerytury. Może się okazać, że ZUS będzie zwracał ubezpieczonemu wpłacone składki w formie jednorazowego przelewu. Taka osoba nie miałaby prawa do dożywotniej emerytury ani dodatków

Więcej o: