Emerytura bez podatku 2022. Rewolucja w emeryturach nie wszystkim przyniesie zysk [TABELA]

Emerytury 2022 - tabela netto. Ile pieniędzy dostaną seniorzy w przyszłym roku? W 2022 roku zostanie podwyższona kwota wolna od podatku. Dzięki temu część emerytów i rencistów otrzyma wyższe świadczenia.

Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl.

Od przyszłego roku emeryci i renciści mogą liczyć na wyższe świadczenia. Podwyżka będzie związana z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. To oznacza, że część seniorów zostanie zwolniona z opłacania podatku dochodowego. O ile wzrosną emerytury i renty? 

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Emerytura bez podatku 2022. Ile będą wynosiły podwyżki rent i emerytur? 

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku spowoduje, że w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy. Osoby, których miesięczny dochód nie przekracza 2500 zł brutto, będą zwolnione z opłacania podatku dochodowego. W przypadku emerytów otrzymujących świadczenie w wysokości 2500 zł brutto zysk wyniesie nawet 2250 zł rocznie. 

Na zmianach, które wprowadza Polski Ład, zyskają także niektórzy seniorzy pobierający świadczenia wyższe niż 2500 zł brutto - zapłacą zapłacą bowiem tylko podatek od kwoty przekraczającej 30 tys. zł. Przykładowo, przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 złotych więcej. 

Emerytury 2022 bez podatku - tabela netto. Ile zyskają seniorzy? 

O ile wzrosną emerytury? Tabela emerytur bez podatku wygląda następująco:

Emerytura bez podatku - tabelaEmerytura bez podatku - tabela redakcja

W powyższych wyliczeniach nie jest brana pod uwagę waloryzacja emerytur. W tym roku waloryzacja wyniesie około 4 proc. Przy emeryturze minimalnej - 1250,88 zł brutto - waloryzacja wyniesie około 50 zł. 

Emerytura bez podatku 2022. Zysk nie będzie aż tak duży. Rząd przygotował niekorzystną zmianę dla seniorów

Do tej pory seniorzy mieli możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Od przyszłego roku nie będzie takiej możliwości. To oznacza, że zysk seniorów będzie mniejszy niż przedstawiony w powyższej tabeli. Najwięcej stracą najbogatsi emeryci. Osoby, których dochód przekracza 5000 zł brutto miesięcznie, stracą około 110 zł rocznie. 

Więcej o: