Rewolucja w podatkach 2022. W kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy

Podatki 2022. 1 października Sejm uchwalił Polski Ład. Zmiany proponowane przez rządzących będą rewolucją podatkową. Kto na tym skorzysta? Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Fogiel o Polskim Ładzie: Mam nadzieję, że podpis Gowina jest obowiązujący

Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w Polskim Ładzie w kieszeniach Polaków ma zostać więcej pieniędzy. Wprowadzone zmiany mają przynieść korzyści przedsiębiorcom, pracownikom, emerytom i rencistom, a także rodzinom z dziećmi. 

Polski Ład - zmiany. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu europejskiego

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku to jedna z ważniejszych zmian, którą wprowadza Polski Ład. Historyczna podwyżka - z 8 tys. zł do 30 tys. zł - przyniesie korzyści tym, którzy za pracę otrzymują wynagrodzenie minimalne. Ma to być też spora ulga dla emerytów i rencistów. Zrównanie kwoty wolnej od podatku do poziomu europejskiego sprawi, że w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy. Wszystkie osoby, których miesięczny dochód nie przekracza 2,5 tys. zł, będą zwolnione z opłacania podatku dochodowego. 

Podatki 2022. PIT zero dla seniorów i rodzin z czworgiem dzieci 

Rządzący chcą także zachęcić pracowników do pozostawania na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wśród nowych rozwiązań znalazł się PIT-0 dla seniorów. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale pozostaną na rynku pracy i nie będą w tym czasie pobierały emerytury, zostaną zwolnione z opłacania podatku dochodowego.

PIT-0 dla seniorów będzie działał tak, jak PIT-0 dla młodych - obejmie roczny przychód z pracy do kwoty 85 528 zł. Warto zaznaczyć, że emeryci rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną od podatku, która wyniesie 30 tys. zł. To oznacza, że pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Kolejna zmiana dotyczy ulg dla rodzin wielodzietnych. PIT-0 dla rodzin 4+ to rozwiązanie adresowane do rodziców (w tym zastępczych i opiekunów prawnych), którzy wychowują co najmniej czworo dzieci. Taka ulga dotyczy wszystkich niezależnie od tego, czy są pracownikami, przedsiębiorcami, wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami.

Polski Ład - zmiany. Najważniejsze rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie

Polski Ład wprowadza także kilka innych zmian. Uchwalono także: 

  • wyższy próg podatkowy - podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł; 
  • obniżkę stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy;
  • wyrównanie zasad opłacania składki zdrowotnej dla wszystkich podatników: stawka 9 proc. bez możliwości odliczania nawet części od podatku. 

Polski Ład chce również rozprawić się z zatrudnianiem pracowników na czarno. Od 2022 roku tylko pracodawca będzie ponosił konsekwencje za zatrudnianie pracowników bez umowy. Dodatkowo pracownik nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji "wstecz". Rząd liczy, że dzięki temu pracownicy będą ujawniać, że pracowali na czarno w 2021 roku i w latach wcześniejszych. 

Więcej o: