Pełnia Księżyca Myśliwych - w środę 20 października. Dlaczego jest wyjątkowa?

Najbliższa pełnia Księżyca wypada już w środę 20 października 2021 roku. To pierwsza pełnia tej jesieni, która swoją nazwę zawdzięcza dawnemu zwyczajowi polowań. O tej porze roku Księżyc jest wyjątkowo jasny i sprawia wrażenie większego, niż w poprzednich miesiącach. Czasami może przybrać również delikatnie czerwoną barwę.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"

Maksimum zjawiska nastąpi już 20 października o godzinie 16:57.

Pełnia Księżyca Myśliwych - gdzie będzie można ją zobaczyć?

Przy braku zachmurzenia, pełnię będzie można dostrzec na niebie z większości miejsc w kraju. Jednak 20 października 2021 roku może być to utrudnione ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Najlepszą widoczność tego typu zjawisk oferują tereny, które nie są zanieczyszczone sztucznym światłem. Do takich miejsc należy np. przestrzeń za miastem.

Październikowa pełnia jest z pewnością wyjątkowa. Tego dnia Księżyc wydaje się być większy i zdaje się odbijać światło zdecydowanie mocniej. Jest to spowodowane tym, że znajduje się on bliżej Ziemi, a jego widoczność jest po prostu lepsza.

Buzz Aldrin, drugi człowiek na Księżycu. Ma na sobie pierwszą wersję księżycowego skafandra, który później stopniowo modyfikowanoSkafandry na Księżyc sabotują plany NASA

Skąd wzięła się nazwa "Pełnia Księżyca Myśliwych"?

Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Wrześniowa pełnia, to Pełnia Księżyca Plonów - nawiązuje do czasu zbiorów i równonocy jesiennej. Kolejną po zbiorach jest Pełnia Księżyca Myśliwych, która zapowiadać ma okres polowań. Wyjątkowa jasność październikowego Księżyca pozwalała kiedyś na lepszą widoczność zwierzyny nocą. Był to również moment w roku jak podaje National Geographic Polska, w którym utuczone po lecie sarny i jelenie, były bardzo dobrze widoczne na polach.

Pełnia Księżyca w październiku może przybrać również czerwony odcień. Rdzenni Amerykanie wierzyli, że taka barwa jest dobrym zwiastunem i wiąże się z łowami. Poza nazwą Pełnia Księżyca Myśliwych, można również spotkać się z określeniem Księżyc Obumierających Traw lub Księżyc Podróży.

'Pełnia Robaczego Księżyca' nastąpi już w ten weekend. Jak na nas wpłynie?Pełnia Robaczego Księżyca - pierwsza wiosenna pełnia w roku

Następną pełnią jest natomiast listopadowa Pełnia Bobrzego Księżyca. Jej nazwę nierzadko przypisuje się charakterystycznemu dla tego okresu zachowaniu bobrów i budowaniu przez nich tam na zimę.

Więcej o: