Więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Każdego roku ludzie są świadkami zmian zachodzących w przyrodzie i zmian pór roku. Przyczyną występowania tych zjawisk jest połączenie dwóch czynników: nachylenie osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity oraz ruch obiegowy dookoła Słońca. W związku z tym w różnych okresach roku na danej półkuli zmieniają się warunki oświetlenia, Słońce góruje w zenicie wyżej, dzień jest dłuższy niż noc, albo przeciwnie - Słońce jest niżej nad horyzontem, a dzień jest krótszy niż noc. Kiedy wypada zima? Możemy mówić o dwóch zimach - kalendarzowej i astronomicznej. Daty ich rozpoczęcia oraz zakończenia mogą się znacznie różnić.
Data kalendarzowej zimy jest stała, więc wypada ona zawsze w drugiej połowie miesiąca - 22 grudnia. W tym roku będzie to środa. Sprawa komplikuje się przy określeniu tej astronomicznej. Astronomiczne pory roku pokrywają się z faktycznymi momentami przesileń oraz równonocy.
Data zimy astronomicznej jest ruchoma i związana z przesileniem zimowym. Słońce góruje wtedy w zwrotniku Koziorożca. Mamy do czynienia z najkrótszym dniem w roku na półkuli północnej, natomiast na drugiej - południowej - z najdłuższym.
Z powodu stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada 21 lub 22 grudnia i od czasu do czasu 20, lub 23 grudnia. W 2021 roku pierwszy dzień zimy astronomicznej wypada we wtorek 21 grudnia.