Andrzejki 2021. Kiedy wypadają? Historia święta i propozycje wróżb

Andrzejki wypadają co roku w nocy z 29 na 30 listopada. W tym czasie organizowanych jest wiele zabaw, które możemy zorganizować również we własnym domu. Jakie są zwyczaje i wróżby andrzejkowe? Podajemy propozycje.

Więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Pierwsza wzmianka w literaturze o Andrzejkach pojawiła się w 1557 roku za sprawą historyka i satyrycznego poety epoki renesansu Marcina Bielskiego. W dawnych czasach na święto oczekiwały niezamężne panny, które w tym dniu miały szansę dowiedzieć się, jak ułoży się ich życie miłosne. Teraz jest to świetna okazja do zorganizowania ostatniej hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem.

Oscary 2022. 'Diuna' - kadr z filmu: Timothee Chalamet"Diuna" zadebiutuje dzień wcześniej na HBO Max. Zdjęcia pokazują, że jest na co czekać

Andrzejki 2021. Jak święto w nocy z 29 na 30 listopada było celebrowane?

Dawniej Andrzejki były bezsprzecznie jedną z ważniejszych dat w kalendarzu. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy. Panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o wybranku. Nie brakowało również wspólnych zabaw. Dziewczęta zdejmowały lewy but, a następnie ustawiały go jeden za drugim w kierunku wyjścia. Właścicielka tego, który przekroczy jako pierwszy próg, miała szansę na szybki ślub. Święto było traktowane bardzo poważnie. Młode kobiety pościły przez cały dzień (29 listopada) i modliły się do świętego Andrzeja, który w nagrodę miał im pokazać we śnie wizerunek przyszłego ukochanego.

Andrzejki 2021. Jakie są popularne wróżby i zwyczaje andrzejkowe? Odpowiadamy

Jakie są najbardziej popularne dawne i obecne zwyczaje i wróżby andrzejkowe? Oto nasze propozycje:

  • Lanie wosku - gorący wosk ze świecy wlewamy przez dziurkę od klucza na powierzchnię wody. Utworzony kształt trzeba skojarzyć z jakimś symbolem i sprawdzić jego znaczenie.
  • Jabłko - obieramy jabłko tak, aby skórka była jak najdłuższa. Obierek rzucamy za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką się ułoży, ma być pierwszą literą imienia narzeczonego.
  • Pisanie imion na kartkach – na kartce wypisujemy imiona mężczyzn. Następnie odwracamy ją na drugą stronę i przekłuwamy igłą. Imię, które zostało przekłute, jest imieniem przyszłego męża.

Wszystkich Świętych. 1 listopada - czy to dzień wolny od pracy? (zdjęcie ilustracyjne)Czy 1 i 2 listopada są dniami wolnymi od pracy? Wszystkich Świętych i Zaduszki

Więcej o: