Komu przysługuje 14. emerytura? Ile wyniesie "czternastka" w 2021 roku? [TABELA]

14. emerytura to dodatkowe świadczenie, które w tym roku zostało przyznane najbiedniejszym seniorom. Już niedługo seniorzy mogą spodziewać się zastrzyku gotówki. Komu przysługuje 14. emerytura? Ile wyniesie świadczenie? Sprawdź: czternasta emerytura 2021 - tabela.

W tym roku poza trzynastą emeryturą seniorzy mogą spodziewać się jeszcze jednego świadczenia. Pieniądze trafią jednak tylko do najbiedniejszych emerytów i rencistów, a do tego wysokość świadczenia będzie zależała od wysokości miesięcznych dochodów. 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

emeryturaNajniższa emerytura 2021 - ile wynosi?

Komu przysługuje 14. emerytura 2021? 

Czternasta emerytura lub renta przysługuje osobom ubezpieczonym w powszechnym systemie emerytalnym, rolnikom oraz służbom mundurowym. Wypłacana będzie również przy emeryturach pomostowych, rentach socjalnych, rentach dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Tzw. czternastkę otrzymają ci, którym na dzień 31 października przysługuje jedno z wymienionych wyżej świadczeń. 

Czternasta emerytura - kiedy wypłata świadczenia? Część seniorów otrzyma pieniądze w październiku

Czternasta emerytura zostanie wypłacona wraz z listopadowym świadczeniem. Emeryt lub rencista otrzyma ją w dniu, w którym zazwyczaj otrzymuje pieniądze. Osoby, które emeryturę lub rentę dostają pierwszego dnia miesiąca, tym razem mogą się spodziewać wypłaty wcześniej. Miesięcznego świadczenia oraz "czternastki" mogą spodziewać się 28 października. To dlatego, że 1 listopada jest dniem świątecznym. 

Starsza paniIle wyniesie emerytura bez podatku? Niektórzy zyskają nawet 2000 zł rocznie

Ile wynosi 14. emerytura na rękę? Czternasta emerytura 2021 - tabela

Pełna czternasta emerytura wynosi 1250,88 zł brutto i otrzymają ją osoby, których dochód nie przekracza 2900 zł brutto (czyli 2415 zł netto). W związku z tym, że wysokość "czternastki" uzależniona jest od dochodu, dodatkowych pieniędzy nie otrzymają emeryci i renciści, pobierający świadczenie wyższe niż 4150 zł brutto. Pozostali mogą spodziewać się świadczenia pomniejszonego o kwotę przekroczenia. Co to oznacza? Wytłumaczymy na przykładzie: emeryt pobierający świadczenie w wysokości 3100 zł brutto otrzyma 1050,88 zł brutto "czternastki" - kwota przekroczenia wynosi 200 zł i o tyle zostanie pomniejszone dodatkowe świadczenie. 

Ile wyniesie "czternastka"? Oto tabela czternastych emerytur. 

14. emerytura, tabela14. emerytura, tabela redakcja

Więcej o: