Zwolnienie lekarskie - czy lekarz może wystawić L4 wstecz? Trzeba pilnować terminu

Każdemu ubezpieczonemu w ZUS pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie. Czy musisz mieć je od razu tego samego dnia, gdy się rozchorowałeś? Sprawdź, czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz.

Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl.

W sezonie jesienno-zimowym większość z nas łapie infekcje. Niezależnie od tego, czy to zwykła przeziębienie czy poważniejsza choroba, lepiej zostać w domu i się wyleczyć. Chory pracownik jest zdecydowanie mniej wydajny, a do tego może zarazić swoich współpracowników. Poza tym chwila odpoczynku od pracy pozwoli szybciej wrócić do zdrowia. Nie musisz jednak wykorzystywać swojego urlopu wypoczynkowego na czas choroby. Każdy pracownik ubezpieczony w ZUS ma prawo do zwolnienia lekarskiego. 

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Najniższa krajowaIle wyniesie pensja minimalna 2022? Kwota podwyżki jest bardzo niska

Zwolnienie lekarskie - komu przysługuje? 

Prawo do zwolnienia lekarskiego ma każdy pracownik, który opłaca składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Lekarz może wystawić zwolnienie w przypadku przeziębienia, choroby lub niezdolności pracownika do pracy, ale także w przypadku choroby dziecka, choroby współmałżonka lub członka bliskiej rodziny, aby móc się nimi zaopiekować. Pracownik na zwolnieniu lekarskim (obojętnie czy na siebie czy na dziecko lub członka rodziny) otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia za każdy dzień nieobecności w pracy. 

Emerytura stażowaEmerytury stażowe - od kiedy wejdą w życie? Rząd może rozpocząć prace nad projektem

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz? 

Czasem zdarza się tak, że czujemy się źle, ale na wizytę lekarską musimy czekać do następnego dnia lub dwa dni dłużej. Tak samo może być w przypadku choroby dziecka lub członka rodziny. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy trzeba skorzystać z urlopu wypoczynkowego do momentu wizyty u lekarza? Na szczęście nie musimy wykorzystywać wtedy dni urlopowych. Lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienia wstecz. Jest jednak określony termin. Okres niezdolności do pracy stwierdzony zaświadczeniem lekarskim może obejmować maksimum trzy dni poprzedzające dzień, w którym lekarz przeprowadził badanie. 

Warto wiedzieć, że lekarz nie może nam odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego do trzech dni wstecz. 

Więcej o: