Emerytura bez podatku - tabela 2022. W portfelach niektórych seniorów zostanie nawet 2000 zł rocznie

Emerytury bez podatku - tabela 2022. Zmiany, które wprowadza Polski Ład, wpłyną na wysokość emerytur. Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku część seniorów otrzyma więcej pieniędzy. Ile będą wynosić emerytury bez podatku?
Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl

1 października Sejm przyjął ustawę o zmianach podatkowych. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. oznacza, że część seniorów będzie zwolniona z opłacania podatku dochodowego, a co za tym idzie, otrzyma wyższe świadczenie emerytalne. Ile będą wynosić nowe emerytury?

Najniższa krajowaIle wyniesie pensja minimalna 2022? Kwota podwyżki jest bardzo niska

Emerytura bez podatku 2022. Ile zyskają seniorzy?

Ile zostanie w kieszeniach emerytów i rencistów po wprowadzeniu Polskiego Ładu? Seniorzy, których miesięczny dochód wynosi 2500 zł brutto, mogą liczyć na 2250 zł rocznie więcej. 

Ci, którzy otrzymują świadczenie wyższe niż 2500 zł, też zyskają na zmianach - zapłacą bowiem tylko podatek od kwoty przekraczającej 30 tys. zł. Przykładowo, przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 złotych więcej. 

Polski Ład wprowadza jednak jedną zmianę na niekorzyść seniorów. Od przyszłego roku nie będzie możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Przez to zysk seniorów nie będzie aż tak wysoki. 

Emerytury 2022 bez podatku - tabela. Ile wyniesie emerytura bez podatku? 

O ile wzrosną emerytury? Bez uwzględnienia braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej, seniorzy zyskają rocznie od 100 do 2200 zł. Tabela emerytur bez podatku wygląda następująco:

Emerytura bez podatku - tabelaEmerytura bez podatku - tabela redakcja

emeryturaNajniższa emerytura 2021 - ile wynosi?

Emerytura bez podatku 2022. Nie wszyscy skorzystają na zmianach 

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej sprawi, że zysk seniorów będzie mniejszy niż przedstawiony w powyższej tabeli. Najwięcej stracą na tym najbogatsi seniorzy. Osoby, których dochód przekracza 5000 zł brutto miesięcznie, stracą około 110 zł rocznie. 

Więcej o: