Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki zegarków należy przestawić z godziny 3 na godzinę 2, co oznacza, że w ostatni weekend miesiąca będziemy spać o godzinę dłużej. Zegarki w komputerach czy telefonach komórkowych przestawią się automatycznie. Należy jednak pamiętać o przestawieniu wskazówek w zegarkach analogowych oraz w sprzętach domowych, które nie są podłączone do internetu, np. w kuchenkach.
W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę, która dotyczyła zmiany czasu. Większość osób, które wzięły w niej udział, opowiedziała się za rezygnacją ze zmiany czasu. Sprawą zajął się Parlament Europejski - w marcu 2019 r. przyjął nowelizację dyrektywy, która przewidywała, że ostatnia zmiana czasu w UE nastąpi w 2021 roku. Planu nie udało się zrealizować m.in. ze względu na pandemię koronawirusa. Wygląda jednak na to, że Unia Europejska wróciła do tematu likwidacji zmiany czasu w państwach wspólnoty. Gazecie "Fakt" mówił o tym europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski.
- Są badania, które potwierdzają, że harmonizacja czasu między krajami powoduje korzyści ekonomiczne. Czy zmiana czasu na letni je powoduje, tutaj nie ma jasności. Na pewno z punktu widzenia medycznego dowiedziono, że dla samopoczucia psychicznego mieszkańców lepiej czasu nie przestawiać [...] Myślę, że realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym - tłumaczył polityk.