Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy przesuniemy wskazówki po raz ostatni?

W październiku 2021 roku po raz kolejny przestawimy zegarki. Pod koniec miesiąca zyskamy jedną godzinę snu. Kiedy to nastąpi? Podpowiadamy, którego dnia należy przesunąć wskazówki zegarków.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki zegarków należy przestawić z godziny 3 na godzinę 2, co oznacza, że w ostatni weekend miesiąca będziemy spać o godzinę dłużej. Zegarki w komputerach czy telefonach komórkowych przestawią się automatycznie. Należy jednak pamiętać o przestawieniu wskazówek w zegarkach analogowych oraz w sprzętach domowych, które nie są podłączone do internetu, np. w kuchenkach.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu w UE. Czy to ostatni raz, kiedy przestawiamy wskazówki zegarków?

W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę, która dotyczyła zmiany czasu. Większość osób, które wzięły w niej udział, opowiedziała się za rezygnacją ze zmiany czasu. Sprawą zajął się Parlament Europejski - w marcu 2019 r. przyjął nowelizację dyrektywy, która przewidywała, że ostatnia zmiana czasu w UE nastąpi w 2021 roku. Planu nie udało się zrealizować m.in. ze względu na pandemię koronawirusa. Wygląda jednak na to, że Unia Europejska wróciła do tematu likwidacji zmiany czasu w państwach wspólnoty. Gazecie "Fakt" mówił o tym europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski.

- Są badania, które potwierdzają, że harmonizacja czasu między krajami powoduje korzyści ekonomiczne. Czy zmiana czasu na letni je powoduje, tutaj nie ma jasności. Na pewno z punktu widzenia medycznego dowiedziono, że dla samopoczucia psychicznego mieszkańców lepiej czasu nie przestawiać  [...] Myślę, że realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym - tłumaczył polityk. 

Więcej o: