Kiedy jest niedziela handlowa? Czy 17 października zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe 2021. Czy 17 października jeset niedziele handlowa? Sprawdź, które sklepy będą dziś otwarte.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

W kalendarzu niedziel handlowych w 2021 roku znajduje się tylko siedem niedziel handlowych. Oznacza to, że nie w każdym miesiącu będzie można wybrać się na zakupy. A czy 17 października jest niedziela handlowa? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Zakupy w 100 sekund? Blicharski: Wiele firm chce wydłużać ten czas, my staramy się go ograniczyć

Niedziela niehandlowa. 17 października nie zrobimy zakupów m.in. w centrach handlowych

17 października wypada niedziela niehandlowa. Większość sklepów powinna być zamknięta, działać mogę jedynie te małe osiedlowe, w których pracuje właściciel lub jego rodzina. Z zakazu handlu wykluczone są również stacje benzynowe, apteki, cukiernie, kawiarnie i restauracje.  Otwarte będą również sklepy, które mają status placówki pocztowej, czyli niektóre sklepy sieci Biedronka, Lidl, Żabka, Dino, Auchan czy Intermarche.

Gigantyczne dynie z Istoku na PodlasiuDynia gigant z podlasia. Z 605-kilogramowej "Barbary" zupy nie będzie

Kiedy niedziele handlowe w 2021? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

W 2021 roku zakupy w niedzielę zrobimy jeszcze tylko w dwie niedziele. Mają one ułatwić świąteczne zakupy, więc sklepy będą otwarte w niedziele podczas dwóch tygodni poprzedzających Boże Narodzenie - 12 grudnia i 19 grudnia.

Zakaz handlu wprowadzony został w Polsce w 2018 roku. "Oznacza, że w niedzielę i święta - poza określonymi w przepisach wyjątkami - nie można handlować ani wykonywać czynności związanych z handlem. Zakaz obejmuje także powierzanie w te dni pracownikowi wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez rząd.

Black Friday (zdjęcie ilustracyjne)Black Friday i Cyber Monday. Co to za "święta"? Kiedy wypadają?

W ciągu najbliższych kilku miesięcy nastąpią jednak zmiany. Ustawa zaostrzająca zakaz handlu wróciła już z Senatu do Sejmu i została przyjęta. W życie ma wejść w ciągu trzech miesięcy od pojawienia się nowelizacji w dzienniku ustaw. Przepisy doprecyzowują, że w niedzielę mogą być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że 40 proc. ich dochodów pochodzi z tej właśnie działalności.

Więcej o: