Czas urlopowy w 2021 roku dobiegł końca, dlatego wielu z nas zapewne z utęsknieniem spogląda na zdjęcia z wakacji i nie może doczekać się kolejnych wolnych dni. Zamiast tracić czas, już teraz możemy zacząć planować urlop na 2022 rok. Podpowiadamy, jak zrobić to najkorzystniej.
W 2022 roku czeka nas 13 dni wolnych od pracy w związku ze świętami państwowymi, a także kościelnymi. Poniżej prezentujemy ich pełną listę:
W przyszłym roku nawet bez wykorzystywania dni urlopowych czekają nas cztery długie weekendy:
Więcej tego typu informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W 2022 roku będziemy mieli jednak jeszcze wiele okazji do tego, by przedłużyć sobie weekend. Jeśli weźmiemy urlop od 3 stycznia do środy 5 stycznia oraz w piątek 7 stycznia, będziemy mieli do wykorzystania całe dziewięć dni. Urlop tylko w piątek 7 stycznia zapewni nam natomiast łącznie czterodniowy weekend.
Urlop od wtorku 19 kwietnia do piątku 22 kwietnia również pozwoli nam na przedłużenie sobie wypoczynku (tym razem wielkanocnego) aż do dziewięciu dni. Dzień wolny zaplanowany na 2 maja sprawi, że majówka będzie trwała cztery dni.
Jeśli urlop weźmiemy w piątek 17 czerwca (dzień po Bożym Ciele) - da nam to kolejny czterodniowy weekend. Wolne w poniedziałek 31 października da nam cztery dni wolnego, ale jeśli na urlop zdecydujemy się też 3 i 4 listopada (czwartek i piątek) - uzyskamy łącznie aż dziewięć dni urlopu. Kolejny dziewięciodniowy wypoczynek da nam wolne od wtorku 27 grudnia do piątku 30 grudnia.
Czasami dzień wolny od pracy wypada w niedzielę - takich dni w 2022 roku będzie trzy. Co się dzieje w takim przypadku? Czy przysługuje nam wówczas dodatkowy dzień wolny? Według Kodeksu Pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin" (art. 130 § 2 KP). To znaczy, że wolny dzień przysługuje nam, gdy święto przypada w każdy dzień tygodnia oprócz niedzieli.