Dodatkowe 200 złotych dla seniorów, to szansa na kolejny zastrzyk gotówki. Kto je otrzyma?

Do puli świadczeń - trzynastej i czternastej emerytury oraz 500 plus dla seniora - dołączy kolejny dodatek do emerytur. Projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy. Każdego miesiąca 200 zł ma trafiać do grupy jedynie około 20 tys. osób. Kto do niej należy?

 Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym jest podatek Morawieckiego?

Obecnie najniższa emerytura w Polsce wynosi 1 250,88 zł brutto. Kwotę można powiększyć, korzystając z dodatków do emerytury. Najstarsi obywatele mogą liczyć m.in. na 500 plus dla seniora, a także na na tzw. trzynastkę i czternastkę. Kolejny projekt, który zapowiedziały władze, to bonus w wysokości 200 złotych. Niestety nie każdy może ubiegać się o to świadczenie.

Zobacz wideo "Boję się, że jak skoszą kukurydzę, to tam będą martwi ludzie". Nasz reportaż z pogranicza

Dodatkowe 200 złotych dla seniora. Kto otrzyma dodatkowe świadczenie?

Rząd zwrócił uwagę, że wielu strażaków-ochotników nie dostaje dodatkowego wynagrodzenia, choć ich praca jest niezwykle ważna dla społeczeństwa. W 2021 roku wsparciem finansowym w postaci dodatku do emerytury w wysokości 200 zł może zostać objętych ponad 20 tysięcy osób. DSpecjalny bonus ma przysługiwać osobom, które służą dla OSP po osiągnięciu wieku emerytalnego. 

Jakie dokładnie należałoby spełnić kryteria? Kobiety muszą ukończyć 60 lat i pełnić służbę co najmniej 20 lat, natomiast panowie muszą mieć 65 lat i pełnić służbę co najmniej 25 lat. Co ważne, aby otrzymać dodatek, trzeba - w okresie służby - wyjeżdżać do akcji przynajmniej raz w roku. Dodatek będzie przyznawany niezależnie od wysokości emerytur strażaków-ochotników i wypłacany dożywotnio.

Październikowe powodzie w GrecjiGrecja. Ballos uderzył. Zniszczenia po burzach i ulewach [ZDJĘCIA]

Jak złożyć wniosek o 200 złotych dla seniora? Świadczenie nie będzie wypłacane przez ZUS

Aby otrzymać dodatek do emerytury w wysokości 200 zł, konieczny jest wniosek. Należy go złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, ponieważ świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio przez ZUS. Za wypłaty odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Inflacja w sklepach - zdjecie ilustracyjneInflacja idzie jak taran. Wszędzie podwyżki. Oto, co zdrożało najmocniej

Więcej o: