Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Dla kogo? Wielu emerytów spotyka się z odmową

Kogo dotyczy ponowne przeliczenie emerytury? Gdy GUS opublikował nową tablicę średniej długości życia, wielu seniorów złożyło wnioski do ZUS-u, mając nadzieję na zwiększenie wysokości świadczenia. Okazuje się jednak, że spora ich część zostanie odrzucona, bo ponowne przeliczenie możliwe jest tylko w konkretnych przypadkach.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Boję się, że jak skoszą kukurydzę, to tam będą martwi ludzie". Nasz reportaż z pogranicza

Przy wyliczaniu emerytury istotne są tablice przewidywanej średniej długości życia Polaków, które Główny Urząd Statystyczny publikuje raz w roku. Obecna tablica obowiązuje od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. i dotyczy emerytur dla osób, które w tym okresie osiągną wiek emerytalny lub osiągnęły go wcześniej, ale dopiero teraz zdecydowały się pobierać świadczenie.

Nowa tablica GUS sprawiła, że wielu seniorów złożyło wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne przeliczenie wysokości emerytury. Nie zdawali sobie sprawy, że jest to możliwe tylko w niektórych przypadkach, przez co spora część wniosków zostanie odrzucona.

Październikowe powodzie w GrecjiGrecja. Ballos uderzył. Zniszczenia po burzach i ulewach [ZDJĘCIA]

Ponowne przeliczenie emerytury możliwe w konkretnych przypadkach

Zgodnie z informacjami ZUS-u, na ponowne przeliczenie świadczenia mogą liczyć jedynie osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i wciąż są zatrudnione, a więc nadal odprowadzają składki. Powodem do ponownego przeliczenia świadczenia może być również odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku. Wszyscy pozostali emeryci, którzy złożyli wniosek, licząc na dodatkowe benefity, muszą liczyć się z odmową.

zdjęcie ilustracyjneEmerytury bez podatku - najnowsze wyliczenia. Ile emeryci dostaną pieniędzy?

Pandemia miała wpływ na wysokość emerytur. Powodem tego jest spadek średniej długości życia 60- i 65-latków - kolejno o 13,8 oraz 13,3 miesiąca. To najgorszy wynik od ponad 12 lat. - Obniżenie średniego trwania życia oznacza, że przeliczenie emerytur jest nieco korzystniejsze niż w poprzednich latach - mówił Paweł Żebrowski, rzecznik centrali ZUS, w Programie 1 Polskiego Radia. - My wyliczyliśmy, że dla 65-latka, który uzbierał w swoim życiu kapitał ok. 500 tys. zł, na podstawie nowych tablic, może otrzymać emeryturę wyższą o 6,5 proc., czyli ok. 150 zł - wyjaśnił.

14. emerytura (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura - kiedy zostanie wypłacona i w jakiej kwocie? [DATY, WYLICZENIA]

Więcej o: