Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki należy przestawić z godziny 3 na godzinę 2. Oznacz to, że w ostatni weekend miesiąca zyskamy jedną godzinę snu. Zegarki w smartfonach i komputerach przestawią się automatycznie, ale musimy pamiętać o przestawieniu wskazówek w zegarkach analogowych oraz w sprzętach domowych, które nie mają dostępu do internetu, np. w kuchenkach.
Zmiana czasu z letniego na zimowy ma duże znaczenie dla osób, które pracują w nocy. Ci, którzy będą mieć nocną zmianę z 30 na 31 października, będą pracować o godzinę dłużej. Czy to oznacza wyższe wynagrodzenie? Z Kodeksu pracy wynika, że za dziewiątą godzinę pracy w dniu zmiany czasu przysługuje nie tylko wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, ale także dodatek za pracę w nocy.
W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę na temat zmiany czasu. Większość respondentów opowiedziała się za rezygnacją z przestawiania wskazówek zegarków. Sprawa trafiła do Parlamentu Europejskiego, który w marcu 2019 r. przyjął nowelizację dyrektywy, która przewidywała, że ostatnia zmiana czasu w UE nastąpi w 2021 roku. Tak się jednak nie stało, bo nowym przepisom na drodze stanęła m.in. pandemia koronawirusa. Nie wiadomo, kiedy zapadną ostateczne decyzje dotyczące zniesienia zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej.