Renta dożywotnia za nieruchomość - czym jest i od czego zależy jej wysokość?

W przypadku, gdy wysokość emerytury nie wystarcza nawet na podstawowe potrzeby, coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem opcji renty dożywotniej za nieruchomość. Żeby móc rozważać tę ewentualność, trzeba przede wszystkim posiadać własne mieszkanie czy też dom. Na czym dokładnie polega renta dożywotnia? Jak oblicza się jej wysokość? Odpowiadamy.
Zobacz wideo

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Głównym celem renty dożywotniej jest oddanie posiadanej nieruchomości w zamian za otrzymywanie comiesięcznego wynagrodzenia. Rozwiązanie to jest wybierane zwykle przez osoby, które nie mogą liczyć na zbyt wysokie świadczenie emerytalne.

Renta dożywotnia - czym jest? Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Jak informuje portal mojafirma.infor.pl możliwość renty dożywotniej istnieje w Polsce już od 10 lat. Renta dożywotnia jest to hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym. Pozwala na otrzymywanie comiesięcznego świadczenia od danej instytucji finansowej w zamian za przeniesienie prawa własności do posiadanej nieruchomości. W tym przypadku, senior będzie otrzymywał wypłatę dożywotnio, a w swoim lokum może przebywać do dnia swojej śmierci. Warto również wspomnieć, że dotyczy ona osób powyżej 65. roku życia.

Warto jednak być uważnym - przeciwnicy tej formy świadczenia zauważają, że warte setki tysięcy mieszkanie są czasem wymieniane na 500 złotych miesięcznie, czyli niewspółmiernie mało do wartości danej nieruchomości. 

Renty dożywotniej nie powinno mylić się z hipoteką odwróconą w modelu kredytowym. Ten w Polsce nie jest stosowany i polega jedynie na otrzymywaniu dodatkowej gotówki przez określony czas - zazwyczaj kilku lat.

zdjęcie ilustracyjne14. emerytura 2021 już w listopadzie. Komu przysługuje, ile wyniesie? [TABELA]

Od czego zależy wysokość renty dożywotniej?

Jednym z decydujących elementów, które mają wpływ na wysokość renty dożywotniej, jest wartość posiadanej nieruchomości. W ustaleniu wysokości renty dożywotniej, nie bez znaczenia są również płeć oraz wiek osoby ubiegającej się o nią. Średnia wartość tego rodzaju renty wynosi zazwyczaj ok. 1000 zł, jednak zdarzają się przypadki, w których może wynieść nawet 5000 zł.

Pieniądze, zdjęcie ilustracyjneRenta socjalna 2021. Ile wynosi świadczenie "na rękę"? Jak uzyskać?

Wyliczenie konkretnej kwoty renty dożywotniej jest niezwykle trudne, ponieważ zawiera ona wiele niewiadomych, np. jak długo dana renta będzie wypłacana? W takich przypadkach uwzględnia się zazwyczaj średnią długość życia danej płci w Polsce, ale trzeba jednocześnie wziąć pod uwagę, że średnia długość życia stale rośnie. Dlatego kwota jest wyliczana w sposób indywidualny.

Więcej o: