Dzień Nauczyciela 2021. Czy to dzień wolny od nauki? Czy trzeba iść do szkoły?

Dzień Nauczyciela ma swoje stałe miejsce w kalendarzu - co roku obchodzimy to święto 14 października. Czy z tej okazji uczniowie i nauczyciele mają wolne? Przypominamy, co mówią na ten temat przepisy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień Edukacji Narodowej, nazywany z reguły Dniem Nauczyciela, funkcjonuje od 1982 roku jako święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Wprowadzono je ustawą "Karta Nauczyciela" z 1982 roku. Dzień Edukacji Narodowej jest wolny od zajęć lekcyjnych. Uczniowie nie mają tego dnia lekcji, ale nie jest to dla nich dzień wolny od obecności w szkole. Szkoła w tym dniu jest zobowiązana prowadzić zajęcia opiekuńcze lub zajęcia innego rodzaju, na przykład związane z odbywającymi się z tej okazji uroczystościami szkolnymi.

Redyk w miejscowości Obidza w Beskidzie Sądeckim, 10 października 2021 roku. Jesienny redyk w górach. Setki owiec schodzą z hal [GALERIA]

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Dzień Nauczyciela 2021. Przemysław Czarnek złożył życzenia pracownikom oświaty

Z okazji Dnia Nauczyciela 2021 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył nauczycielom oraz pracownikom oświaty życzenia. W skierowanym do dyrektorów szkół i placówek oświatowych liście zwrócił uwagę na ważną rolę nauczycieli w procesie nauczania i wychowania.

"Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przekazuję wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty wyrazy najwyższego uznania i szacunku. Każdego dnia pomagają Państwo zdobywać uczniom nową wiedzę, inspirują ich do rozwijania pasji i talentów, a także przygotowują do wejścia w dorosłe życie, do podjęcia w przyszłości nowych ról społecznych. Serdecznie za to dziękuję" - napisał szef resortu edukacji i nauki.

Pogoda na czwartek 14 października Pogoda na dziś - 14 października. Maksymalnie 10 stopni Celsjusza

Przemysław Czarnek wspomniał o propozycjach resortu dotyczących wzrostu wynagrodzenia nauczycieli, a także zmianach w zakresie czasu pracy oraz awansu zawodowego. Minister nawiązał też do wspólnego przedsięwzięcia resortu i Centrum GovTech "Laboratoria przyszłości". Dzięki tej inicjatywie możliwe będzie wsparcie szkół w nowoczesne narzędzia, jakimi są m.in. drukarki 3D czy roboty. Przemysław Czarnek wyraził także zadowolenie z dużego zaangażowania szkół i środowiska oświatowego w program "Poznaj Polskę". "To znakomity sposób na urozmaicenie i wzbogacenie zajęć lekcyjnych, a także na przybliżenie młodym ludziom historii oraz bogactwa polskiego dziedzictwa narodowego" - ocenił minister Przemysław Czarnek. Szef resortu edukacji i nauki skierował także słowa uznania do środowiska oświaty polonijnej - podziękował za trud, który nauczyciele wkładają w nauczanie języka polskiego oraz przekazywanie wiedzy naszym młodym Polakom dorastającym na obczyźnie.

Więcej o: