ZUS. Przeliczenie emerytury po 65. roku życia - jak wygląda wniosek i kto może go złożyć? [PORADNIK]

Kto może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Niestety nie wszyscy emeryci i renciści skorzystają na nowych tablicach GUS. Czyje świadczenie zostanie przeliczone? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Mimo pojawienia się nowych tablic średniego trwania życia (ma to miejsce raz w roku) nie wszyscy emeryci, którzy złożyli wniosek o przeliczenie emerytury, będą mogli na tym skorzystać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia bowiem przeliczenia świadczenia w pewnych przypadkach. Kto więc skorzysta na nowych tablicach GUS?

Redyk w miejscowości Obidza w Beskidzie Sądeckim, 10 października 2021 roku.Jesienny redyk w górach. Setki owiec schodzą z hal [GALERIA]

Przeliczenie emerytury. Kogo dotyczy?

Nie każdy jest uprawniony do ponownego przeliczenia emerytury, może to nastąpić tylko w określonych przypadkach. Na nowych tablicach GUS zyskają osoby, które na emeryturę przechodzą od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku lub które osiągnęły już wiek emerytalny i przeszły na emeryturę, jednak nadal pracują i odprowadzają składki. Powodem do ponownego przeliczenia świadczenia może być również odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku.

Jak mówił w rozmowie z Jedynką Polskiego Radia rzecznik centrali ZUS Paweł Żebrowski, przeliczenie świadczenia jest także możliwe w wyjątkowych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy emeryt dorabia. Wówczas może wystąpić o przeliczenie emerytury, nawet jeśli przeszedł na nią już dwa lub trzy lata temu. Przeliczenie będzie jednak obliczany wyłącznie "w tej części, w której dorabiał".

Emerytura po zmarłym (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura po mężu. Kto może liczyć na otrzymanie renty rodzinnej? [PORADNIK]

Nowe tablice GUS. Średnia długość życia Polaków drastycznie spadła

Z nowych tablic GUS mogą skorzystać osoby, które na emeryturę przechodzą od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku. Okazuje się, że w związku z panującą epidemią średnia długość życia uległa obniżeniu. Jak pisaliśmy, średnia długość życia 60- i 65-latków spadła kolejno o 13,8 oraz 13,3 miesiąca, co jest wynikiem najgorszym od ponad 12 lat. 

Więcej o: