Zmiana czasu 2021 z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy nastąpi już niebawem. Co za tym idzie? Między innymi dodatkowa godzina snu. Kiedy dokładnie przestawimy wskazówki zegarów? Podpowiadamy.

Więcej podobnych historii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

W Polsce przestawiamy wskazówki zegarów od 1983 roku. Do 1995 roku na czas zimowy przechodziliśmy w ostatnią niedzielę września. A teraz? Obecnie zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Zegary przesuwamy o godzinę do tyłu - z godziny 3 na godzinę 2. Dzięki temu zyskamy "dodatkową" godzinę snu. Minusem jest fakt, że dni wydają się krótsze, a słońce zachodzi znacznie wcześniej.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu. Czemu przesuwamy wskazówki zegara do przodu i do tyłu? 

Pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin. Amerykański polityk doszedł do wniosku, że od wiosny ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, a wieczorami muszą pracować przy świecach. Przestawianie czasu miało przynieść oszczędności i zmniejszyć liczbę zużywanych świec.

Zwolnienie lekarskie - ZUS sprawdzi, czy pracownik nie wyjechał na wakacjeZwolnienie lekarskie - ZUS sprawdzi, czy pracownik nie wyjechał na wakacje

Poważnie do sprawy zmiany czasu podszedł William Willett. Zaproponował, aby w okresie letnim zegary w Anglii były przestawiane o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności rzędu 2,5 mln funtów. Pomimo znacznego poparcia w rządzie brytyjskim nie udało mu się przekonać parlamentarnej większości do wprowadzenia pomysłu w życie.

Zmiana czasu ma się przysłużyć do lepszego wykorzystania światła dziennego. Rozwiązanie to ma jednak szereg wad. Zmiana czasu komplikuje m.in. funkcjonowanie transportu zbiorowego. Firmy kolejowe, lotnicze lub inne związane z komunikacją ponoszą ogromne koszty. Krótszy sen przy zmianie czasu z zimowego na letni może powodować także zwiększoną liczbę wypadków drogowych, depresje czy zawały serca.

Dzień Nauczyciela (zdjęcie ilustracyjne)Dzień Nauczyciela 2021. Piękne życzenia i wierszyki dla pracowników oświaty

Więcej o: