Zwolnienie lekarskie - ZUS sprawdzi, czy pracownik nie wyjechał na wakacje na L4

Od stycznia 2022 roku ZUS wprowadzi nowe prawo, które pozwoli kontrolować pracowników na zwolnieniach lekarskich. Nowe przepisy rozszerzą uprawnienia ZUS i pozwolą na sprawdzenie, czy pracownik, przebywający na L4, naprawdę jest chory, czy wykorzystał wolne dni na wakacje.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe przepisy dotyczące zwolnień lekarskich, znanych również jako L4, wejdą w życie w styczniu 2022 roku.

L4. ZUS sprawdzi, czy pracownik na L4 naprawdę jest chory. Kontrola obejmie m.in. lokalizację i media społecznościowe

Nowe przepisy, które pozwolą na bardziej szczegółową kontrolę pracowników przebywających na L4, wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Uprawnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozszerzą się m.in. o możliwość uzyskania od operatorów komórkowych informacji dotyczących okolic logowania się telefonu pracownika do sieci, a nawet do sprawdzenia w banku, w których miejscach używana była jego karta płatnicza. To jednak nie wszystko. Urzędnicy ZUS będą mogli również prześledzić media społecznościowe pracownika przebywającego na zwolnieniu. Jeśli wykryją nieprawidłowości, mogą oczekiwać od biur podroży zweryfikowania, czy pracownik ten, który pobierał środki z L4 jednocześnie przebywał na wakacjach.

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują PolacyManifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

Nowe przepisy w zwolnieniach lekarskich. Zmiana kwoty zasiłku chorobowego i skrócony czas jego pobierania

Od początku 2022 roku  czas pobierania zasiłku chorobowego po utracie pracy zostanie skrócony z 182 do 91 dni. Zmianie nie ulegnie jednak maksymalny czas niezdolności do pracy w czasie ciąży i w przypadku gruźlicy - wynosi on 270 dni. Okres zasiłkowy wciąż będzie liczył się zarówno w czasie umowy o pracę, jak i po jej rozwiązaniu. Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami, aby móc odnowić prawo do kolejnego pół roku płatnej nieobecności w pracy, potrzebny będzie 60-dniowy okres przerwy w zwolnieniu lekarskim.

Mama 4 plus. Dla kogo pieniądze?Mama 4 plus. Dla kogo emerytura matczyna? Jakie warunki trzeba spełnić?

Od przyszłego roku świadczenie za czas leczenia w szpitalu będzie wynosiło tak jak na L4 - 80 proc. pensji, a nie tak jak do tej pory - 70 proc. wynagrodzenia. Zmiany w prawie pozytywnie wpłyną również na sytuację kobiet ciężarnych. Ciężarne pracownice, którym wygaśnie umowa o pracę z powodu śmierci pracodawcy lub z którymi zostanie rozwiązany stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, nie zostaną bez pieniędzy. Od 1 stycznia 2022 r. kobietom ciężarnym w tej sytuacji będzie przysługiwało świadczenie w wysokości zasiłku macierzyńskiego, które ma być wypłacane do dnia porodu.

Więcej o: