Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawimy zegarki? Co z osobami pracującymi na nocną zmianę?

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje co roku w październiku. Tak samo będzie i w tym roku - wskazówki zegarków przestawimy za kilkanaście dni. Kiedy dokładnie? W którą stronę? Podpowiadamy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Czas zmieni się z letniego na zimowy w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki przesuniemy w nocy, z godziny 3 na godzinę 2, co oznacza, że zyskamy jedną godzinę snu. Zegarki w smartfonach i komputerach powinny przestawić się same, ale musimy pamiętać o tym, aby przestawić wskazówki w zegarkach analogowych oraz w sprzętach domowych, które nie mają dostępu do internetu, np. w kuchenkach. 

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Zmiana czasu a nocna zmiana. Czy pracownicy dostaną wyższą pensję?

Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała znaczenie dla osób, które mają nocną zmianę z 30 na 31 października, ponieważ tej nocy będą pracować o godzinę dłużej. Takim osobom za dziewiątą godzinę pracy przysługuje nie tylko wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, ale także dodatek za pracę w nocy. Wynika to z zapisów Kodeksu pracy. 

Dzień Nauczyciela. Jaki prezent kupić? (zdjęcie ilustracyjne)Dzień Nauczyciela 2021. Jaki prezent kupić? Czy to dzień wolny od nauki?

Zmiana czasu. Czy w najbliższych latach przestaniemy przestawiać zegarki?

W 2018 roku Unia Europejska zdecydowała się na przeprowadzenie ankiety na temat zmiany czasu. Większość osób, które wzięły w niej udział, stwierdziło, że jest za tym, abyśmy zrezygnowali z przestawiania zegarków. Projekt nowelizacji dyrektywy przyjęty przez Parlament Europejski w marcu 2019 r. przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE nastąpi w 2021 roku, jednak ostateczne decyzje na szczeblu europejskim nie zostały podjęte, bo na drodze stanęła im m.in. pandemia koronawirusa. Nie wiadomo, kiedy ponownie rozpoczną się rozmowy na temat zniesienia zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej. Pierwotny pomysł zakładał, że każde z państw unijnych wybierze, czy woli zostać przy czasie letnim czy zimowym. 

Pulsoksymetr (zdjęcie ilustracyjne)Pulsoksymetr. Jak działa i w jaki sposób czytać wyniki? Normy

Więcej o: