Dzień Nauczyciela 2021. Czy to dzień wolny od szkoły i pracy?

Dzień Edukacji Narodowej, znany również pod nazwą Dnia Nauczyciela to czas, w którym uczniowie i rodzice dziękują nauczycielom, dydaktykom i pedagogom za ich pracę oraz trud włożony w edukację uczniów. Na jaki dzień przypada Dzień Edukacji Narodowej? Odpowiadamy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Na jaki dzień przypada Dzień Nauczyciela? Czy to dzień wolny od pracy i nauki, czy uczniowie muszą tego dnia przyjść lekcje? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Dzień Nauczyciela 2021. Kiedy wypada to święto?

Dzień Nauczyciela każdego roku obchodzony jest tego samego dnia - 14 października. W tym roku Święto Edukacji Narodowej przypada na czwartek. Warto wiedzieć, że data, na którą przypada Dzień Edukacji Narodowej,  nie jest przypadkowa. Jest upamiętnieniem rocznicy powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.

Dzień Edukacji Narodowej 2021. Czy to dzień wolny od pracy i nauki?

Zgodnie z artykułem 74. Karty Nauczyciela "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych". Dzień Nauczyciela, nie jest więc dniem wolnym od pracy, jednak tego dnia nie odbywają się lekcje. Wiele szkół decyduje się na świętowanie tego dnia w inny sposób. Najczęściej zamiast normalnych lekcji, organizowane są apele i imprezy okolicznościowe.

Zgodnie z prawem, nauczycielom za Dzień Nauczyciela nie przysługuje ani dodatkowe wynagrodzenie, ani dodatkowy dzień wolny od pracy w ramach zadośćuczynienia za przyjście do pracy tego dnia.

Dzień Nauczyciela to dzień, w którym wielu rodziców i dzieci chce podziękować nauczycielom za pomoc w nauce. Warto jednak ostrożnie wybierać podarunki, które chcemy wręczyć nauczycielom. Cena prezentów powinna być niewysoka, by nie wprowadziła obdarowanego w zakłopotanie. Doskonałym prezentem będą kwiaty, kalendarze, słodycze itp. 

Więcej o: