Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana odbędzie się w weekend

Już wkrótce nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że będziemy musieli przestawić nasze zegarki. Kiedy i o ile przesunąć wskazówki zegarów, by zyskać dodatkową godzinę snu? Odpowiadamy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Astronomiczna jesień w tym roku w Polsce rozpoczęła się 22 września o godz. 21.21, a kalendarzowa 23 września. Na dworze jest coraz chłodniej, a dni są coraz krótsze. Zmiana pory roku oznacza przestawianie zegarków o godzinę. Kiedy dokładnie nastąpi zmiana czasu? Przypominamy.

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 roku przypada na koniec października, a dokładnie na noc z 30 października na niedzielę 31 października. Zmieniając czas z letniego na zimowy, należy przesunąć wskazówki zegara analogowego o jedną godzinę do tyłu, z godz. 3:00 na 2:00. Dobra wiadomość jest taka, że w ostatni weekend października dzięki zmianie czasu będziemy mogli spać o godzinę dłużej.

Przypominamy, że nie należy martwić się o zmianę czasu w telefonach komórkowych, smartwatchach, komputerach i telewizorach, gdyż tam zmiana czasu odbywa się automatycznie.

Zmiana czasu w Polsce. Jak długo zmieniamy czas?

W Polsce po raz pierwszy czas zmieniono w 1919 roku. I choć przerwy w zmianie czasu pojawiały się wielokrotnie, to ostatecznie praktykę tę przywrócono w 1983 roku.

Zmiana czasu obowiązuje w 70 krajach świata. Po raz pierwszy na świecie czas zmieniono w 1916 roku Niemczech, choć pomysłodawcą tej idei miał być Benjamin Franklin. W XVIII wieku większość ludzi pracowała przy oświetleniu świec, więc pomysł zmiany czasu i maksymalnego wykorzystania światła dziennego był logiczny. Według obliczeń inicjatywa ta pozwoliłaby oszczędzić nawet 30 mln kilogramów wosku rocznie.

W 2019 roku Parlament Europejski mówił o rezygnacji z przestawiania zegarków. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że pomysł ten poszedł w zapomnienie i nie wiadomo, kiedy rozmowy w tej sprawie zostaną kontynuowane.

Co ciekawe, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 r., aż 84 proc. ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Z badań CBOS z marca 2019 r. wykonanych na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynikało zaś, że aż 78,3 proc. również opowiada się za tą opcją, a tylko 14,2 proc. Polaków nie chce rezygnować ze zmiany czasu.

Więcej o: